Ми не будемо покладати квіти до меморіалів разом з окупантами та вбивцями – Посол України в Німеччині проявив громадську позицію та показав місце Росії

Ну і наробив шороху в Берліні Посол Андрій Мельник напередодні 75-річчя звільнення Німеччини та Європи від коричневої чуми.

Приводом для дещо недипломатичного наїзду стало необдумане, недолуге запрошення Бургомістра столиці Міхаеля Мюллера взяти участь у спільній церемонії покладання вінків перед будинком на Шулленбургринг. Тут 2 травня 1945 року капітулювали війська Вермахта, які тримали оборону Берліна.

Неув‘язочка вийшла тому, що окрім глави української дипмісії мер чомусь вирішив – на свою голову – запросити також послів Білорусі і Росії. І – зрозуміло – отримав гучну публічну відмову.

Про це – за нашою ініціативою – і написала сьогодні найбільш впливова столична газета Tagesspiegel (понад 300 тисяч читачів).

Повідомлення про те, що посол України відкинув згадане запрошення, стало реально топ-новиною дня!

Звичайно ж Посол не міг не висловити вдячність Меру за запрошення, яке є справжнім «визнанням незаперечного внеску українського народу у визволення Європи від насильницького нацистського режиму».

Адже, за словами Посла, «під час Другої світової війни понад 6 мільйонів українців воювали у рядах Червоної Армії та ще 250 тисяч у військах Союзників. Більше трьох мільйонів українських солдат не повернулися додому живими, у тому числі поклавши життя в останні дні війни в операції по звільненню Берліна».

Крім того, Посол нагадав Бургомістру, що «Вермахт та есесівці замордували понад 5 мільйонів мешканців України, яка була повністю окупованою між 1939 та 1944 роками».

Відтак, як додав Посол, «вшанування світлої пам’яті жертв цієї страшної війни є для мене – та кожного українця – святою справою та моральним обов’язком».

 

місце Росії при покладанні квітів

Водночас, глава дипмісії зазначив, що «вшанування пам’яті українських героїв, стоячи пліч-о-пліч з представником країни-агресора, яка вже шостий рік поспіль веде криваву війну на Сході України та незаконно окупувала Крим, я не зміг би собі уявити навіть у найстрашнішому кошмарі».

Посол зайвий раз нагадав Меру Берліна про більш ніж 14 тис. українців, які стали жертвами агресії Кремля.

Газета Tagesspiegel цитує слова Посла:

«Росія всупереч міжнародному праву анексувала Кримський півострів та окупувала значну частину Донбасу. Агресивна політика господаря Кремля породила набачене до цих пір відчуження між українцями і росіянами. Відтак і спільне вшанування пам’яті є немислимим!»

«Дуже шкода, – додає Посол, – що Міський голова очевидно недобачає ці всі шокуючі факти, від яких волосся стає дибки».

Посол поскаржився, що «нам, українцям, хотілося б бачити більш тактовний підхід, більше розуміння та емпатії».

Глава української дипмісії окремо зупинився на темі історичної відповідальності Німеччини перед нашою державою.

На його думку, «ганебно, що в Берліні до цих пір немає пам’ятника українським жертвам нацизму».

Він констатував, що рівень знань німецької громадськості про ці величезні жертви України є досі вкрай обмеженими.

Відтак Посол закликав Бундестаг і Берлінський сенат спорудити меморіал українським жертвам націонал-соціалізму у визначному місці в самому центрі федеральної столиці Німеччини, а також відповідний інформаційний центр.

Останній дозволив би молодому покоління краще зрозуміти події 75 річної давнини та осягнути внесок українського народу у боротьбу проти націонал-соціалізму.

Публікація в онлайн-версії вийшла 1 травня у другій половині дня та вже в перші ж години після оприлюднення набула надзвичайно широкого розголосу.

Зокрема новину про відмову Посла та його обгрунтування розповсюдили провідні німецькі ЗМІ, вкл.Deitschlandfunk«Німецьке радіо» (2 млн. слухачів).

MIXADV

цікаве