За часів СРСР це назвали б будовою сторіччя

У Харкові суд відмовився перейменувати проспект Григоренка на честь маршала Жукова

03/12/2021 AA 0

У Харкові Другий апеляційний адміністративний суд відмовив міськраді у перейменуванні проспекту Петра Григоренка на проспект маршала Жукова. Про це повідомив адвокат Андрій Коломійцев, передає Укрінформ. “Апеляційний […]


Зі спогадів головного архітектора міста Єлисаветграда (1849-1858) Андрія Достоєвського Місто на момент його приїзду було здебільшого одноповерховим і трохи двоповерховим в центрі, де концентрувалися кілька десятків кам’яних будинків. З 1829 по 1864 рік Єлисаветград був центром військових поселень у Південній Україні. Саме тоді й виникло в колишньому передмісті Ковалівка військове містечко.У місті розмістили штаб-квартиру резервного кавалерійського корпуса. Постійно проводилися збори, огляди й інші військові заходи за участю вищих царських сановників і самого царя.

Перші роки для государя-імператора на час його приїзду та розквартирування разом з чисельною свитою винаймали житло у місті. Але це було якось не солідно, а відвідини коронованих осіб та чиновників вищого рангу були практично регулярними. Так і виникла ідея побудови для цих потреб дорожнього палацу. Присутній на маневрах 1847 року російський цар Микола І власноручно зробив закладення палацевого і штабних корпусів адміністративного центру військових поселень. Однак будівництво було розпочато лише навесні наступного 1848 року. Автором проекту був підданий Нідерландів архітектор Вільгельм Верлон, що мешкав у Єлисаветграді та Одесі, а керував проектно-кошторисними роботами одеський технік-будівельник Шумилін. У комплекс увійшов: 3-поверховий палацевий корпус та інші споруди військового призначення: 3-поверхові штабний і навчальний корпуси, манеж, будинок офіцерського зібрання, стайні. Створення ансамблю Єлисаветградського військового містечка завершилося в 50-х роках XIX століття спорудженням Покровської церкви з західного боку плацу. У наш час єдність ансамблю військового містечка в Кіровограді частково втрачено, бо колишній плац засаджено деревами та перетворено на один з парків міста Ковалівський. Проте ансамбль зберіг своє архітектурне і містобудівне значення, він і досі відіграє істотну роль в архітектурній зовнішності історичної частини міста.

Нідерландський підданий Верлон(п) Вільям Корнеліус народився 8 листопада 1818 року в м. Утрехті (Голландія). У 1848 році відразу після отримання від Петербурзької академії мистецтв звання вільного художника за «Проект дорожнього палацу» Верлон Вільгельм Карлович (так його почали називати в Росії) приїздить в Єлисаветград, де стає членом будівельної комісії і займається проектуванням ансамблю військового містечка. У його творчості проявились нові для того часу тенденції використання у монументальних спорудах форм неоренесансу і неоросійського стильового напрямку. Проектував також в Єлисаветграді будівлі присутствених місць (1848–1850), будинок для благородного зібрання на вулиці Петровській (1875) та ін. У 1854 році одружився в Єлисаветграді з уродженкою міста Емілією Ульман (1837–1856). Окрім архітектури Верлон успішно займався підприємництвом і торгівлею. Йому належав паровий млин, заснований 1870 року. Борошно фірми Верлоп і Ко користувалося попитом у багатьох регіонах Російської імперії і отримувало медалі на сільськогосподарських виставках. Також він був власником цегляного заводу на Озерній балці, який 1891 року придбало місто. Для узаконення промислово-торгової діяльності архітектор записався в єлисаветградські купці, але залишився підданим Нідерландів. Жив .Верлоп в домі вдови А.П.Баумгартен на розі Івановської та Петровської вулиць. Помер 24 квітня 1895 року в Єлисаветграді. Його сини Корнелій і Федір Верлони були викладачами Єлисаветградського кавалерійського училища : Корнелій Васильович з фізики, а Федір Васильович з німецької мови.

У ХІХ столітті будівлі зведені за проектами Верлона можна без перебільшення назвати будовами віку, які є окрасою міста вже більше 160 років, прикро що нині руйнують їх молодших ровесників заводу Ельворті.

За часів СРСР це назвали б будовою сторіччя

Читать полностью: http://h.ua/story/394704/#ixzz421Pz8LOP

MIXADV

цікаве