Вигнання Кривоноса. Чому у Зеленського перемогла концепція зробити українців гарматним м’ясом

В Україні презентували рейтинг міст за якістю життя та комунальних послуг

16/09/2021 admin 0

В Україні презентували рейтинг міст за якістю життя та комунальних послуг. Його склав Міжнародний республіканський інститут (МРІ) в Україні спільно з Соціологічною групою “Рейтинг”. Він складений відповідно до індексу оцінки […]

За Зеленським і Кривоносом стоять дві абсолютно різні концепції підготовки на випадок нового нападу Путіна. І це стосується кожної української сім’ї

Сергій Кривонос
Сергій Кривонос / УНІАН

Указ Володимира Зеленського про звільнення генерал-майора Сергія Кривоноса з посади заступника секретаря РНБО — це дуже поганий знак для українців. Справа тут не в тому, кого вигнали, а за що.

Як Кривонос спростував Зеленського

Безпосереднім приводом для остаточного (і до того ж гучного) розриву між Зеленським і Кривоносом стало інтерв’ю Зеленського «Фокусу», що вийшло вранці 25 грудня, в якому Верховний Головнокомандувач Збройних сил України розповів, що чекає українців, якщо Путін знову нападе.

«Це жахлива ситуація, я навіть не хочу її представляти. Я проти цього. Будемо сподіватися, що це неможливо. Інакше буде велика війна. Ми нікуди не підемо, ми всі будемо воювати, всі будуть мобілізовані — і чоловіки, і жінки. Це буде погано для населення України», — обнадіяв Зеленський.

Уже ввечері того ж дня на сайті nv.ua вийшло інтерв’ю Кривоноса, в якому він жорстко розкритикував — ні, не самого Зеленського, а його оточення. Генерал пояснив, що оточення переконує Зеленського, що мобілізувати жінок і чоловіків у разі нового нападу Росії можливо. «Це розповідають президенту, що вони це здатні зробити. А ми, які це пройшли і бачили це в своїх реаліях, — ми розуміємо, що навіть якщо теоретично ми зможемо мобілізувати жінок і чоловіків — а чи навчені ці люди тримати зброю в руках? Ні. Чи хочуть ці люди це робити? Ні», — констатував Кривонос.

«Ми повинні розуміти, що, навіть мобілізувавши людей, ми їх повинні ще навчити. Тому що ми ж не воюємо м’ясом, не кидаємо людей десятками тисяч», — підкреслив генерал. І резюмував: «Величезна кількість мобілізованих людей не вирішить питання здатності протидіяти ворогові».

Так ось, було б украй необачно вважати, що причина розриву між Зеленським і Кривоносом — в словах. Насправді все набагато гірше. За Зеленським, з одного боку, і за Кривоносом — з іншого, стоять дві абсолютно різні концепції підготовки на випадок нового нападу Путіна. І це стосується кожної української родини.

Гарматне м’ясо замість резервістів

Кривонос — бойовий офіцер, в 2014-му особисто командував обороною Краматорського аеродрому, потім був начальником управління спеціальних операцій Генштабу, з початку 2016-го — першим заступником командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ.

12 березня 2019 р. Петро Порошенко призначив полковника Кривоноса заступником секретаря РНБО, а 10 травня присвоїв йому звання генерал-майора. Зеленський відразу після вступу на посаду побоявся звільняти Кривоноса — це виглядало б диким жестом по відношенню до бойових офіцерів нашої армії і взагалі патріотичної громадськості, але 29 листопада позбавив його двох керівних посад, які він отримав при Порошенкові: голови Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю, а також голови міжвідомчої робочої групи з підготовки пропозицій щодо зміцнення обороноздатності держави.

Проте у Кривоноса було чим зайнятися. За його власними словами, з жовтня 2019 р. він з робочою групою парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки розробляв законопроєкт «Про територіальну оборону України». 4 грудня 2020 р. Кривонос повідомив, що цей законопроєкт «вже пройшов розгляд в комітеті, але досі не зареєстрований. Чому? Почалися спроби перешкодити створенню цієї системи».

8 грудня генерал публічно звернувся до Верховного Головнокомандувача ЗСУ: «31 серпня 2020 р. Ви особисто сказали мені, що відбудеться з Вами зустріч щодо проєкту закону «Про територіальну оборону України». Проєкт закону готовий, пройшло три місяці і тиша — зустріч блокується. Ваші помічники роблять все, щоб зустріч зі мною не відбулася, і навмисне затягують процес створення тероборони. Чому це? Бояться? Люди, які блокують донесення дійсного стану речей в секторі безпеки і оборони, створення потужної системи захисту рідної землі, — хто вони? Як їх назвати? На кого вони працюють? Вони, як шашіль, точать український дуб. Прошу з Вами особисту зустріч публічно».

Зустріч так і не відбулася. 16 грудня законопроєкт, розроблений за участю Кривоноса, був усе-таки зареєстрований у Верховній Раді під №4504. Вніс його народний депутат від партії «Голос» Андрій Шараськін — один з кіборгів, які обороняли Донецький аеропорт. А «слуги народу» поставити підпис під цим проєктом побоялися, і вже одного цього факту досить, щоб зрозуміти, що цей документ прийнятий не буде.

Причин тут дві. Одну прямо назвав сам Кривоніс: оточення Зеленського блокує створення потужної системи захисту рідної землі. А друга причина — жадібність. За словами Кривоноса, при розробці проєкту №4504 планувалося, що бюджет на тероборону становитиме 3% бюджету Міноборони, тобто 3,5 млрд грн, плюс відрахування з місцевих бюджетів на свою тероборону.

«На першому етапі ми передбачаємо підготувати 80 тис., на другому — 160, а на завершальному — 400 тис. озброєних і навчених людей. Така сила відбиває будь-яке бажання у будь-якій армії нападати на нашу країну», — розповідав Кривонос 4 грудня. Але на Банковій поскупилися. І тому Зеленський спокійно і холоднокровно почав розповідати в інтерв’ю «Фокусу», що «всі будеть мобілізовані — і чоловіки, і жінки». Йому не шкода гарматного м’яса. І щоб ніхто в цьому не сумнівався, він вигнав Кривоноса з РНБО, хоча той старанно уникав звинувачень на адресу особисто Зеленського і критикував тільки його оточення.

MIXADV

цікаве