ЗНАЙДЕНО НОВИЙ ІСТОРИЧНИЙ ДОКУМЕНТ ЯК ГЕТЬМАН САГАЙДАЧНИЙ ЗАВОЙОВУВАВ МОСКОВСЬКІ МІСТА У 1618 РОЦІ.

ютос – тисни – підтримай!
Віднайдено оригінальний документ за 1618 рік під назвою “ЛІЧБА МІСТ І ЗЕМЕЛЬ ЗАВОЙОВАНИХ ТА СПАЛЕНИХ САГАЙДАЧНИМ… В МОСКОВСЬКІЙ ДЕРЖАВІ”
Даний архівний документ уточнює перелік міст Московщини, які були завойовані 18-тисячним Військрм Запорозьким під проводом гетьмана Петра Сагайдачного і полковника Михайла Дорошенка влітку – восени 1618 року.
Це такі міста як Лівни, Єлець, Ярославль, Переяславль-Рязанський, Михайлів, Данків, Матіїв, Скопин, Романів, Кашира та Коломна.
Нагадаємо, що влітку – восени 1618 року українські козаки на чолі з Петром Конашевичем-Сагайдачним взяли участь у спробі завоювання Річчю Посполитою Московського царства. Під час цього походу, як свідчив сучасник, багато «московських міст, замків та поселень здобуті, спалені, висічені Сагайдачним». Зокрема 20 липня козаками після багатьох штурмів було здобуто місто Єлець, а потім декілька інших російських містечок. 6 жовтня українські полки підійшли до села Котел неподалік Донського монастиря, що поблизу Москви. Українсько-польське та московське військо вишикувалося одне проти одного й до герцю стали їхні командувачі.
Тоді гетьман Конашевич-Сагайдачний зійшовся сам на сам з царським воєводою В. Бутурліним і переміг його – спочатку вибив з його рук списа, потім вдарив його перначем по голові так, що той звалився з коня. Після того як московіти війдійшли, військо Сагайдачного підступило до мурів Москви й почало готуватися до штурму в районі Арбатських воріт. При цьому ворота готувалися підірвати козацькі саперні майстри французи Ю. Безсон та Я. Без. У ніч з 10 на 11 жовтня відбувся штурм Арбатських воріт, а 11 жовтня козаки взяли участь у великому штурмі Москви поблизу Тверських воріт. Однак у результаті прорахунків головного командувача армії Речі Посполитої здобути столицю Московщини так і не вдалося й козаки повернулися додому. По дорозі до України вони взяли в облогу Калугу, однак її також не вдалося захопити.


1) Оригінал документа підблікується вперше.
Відділ рукописів, Бібліотека Польської Академії наук у Курніку;

2) Картина “Герць гетьмана Сагайдачного з московитом Бутурліним” Худ. Ю. Журавель.


Автор знахідки: доктор наук Тарас Чухліб

На изображении может находиться: текст
Нет описания фото.

Натисни – підтримай Сурму!