Два роки з дня тріумфу. Як “Слуга народу” розчарувала виборців і що буде далі з партією Зеленського

Не цукрова країна. Чому цукор за рік подорожчав удвічі і що буде з цінами далі

03/12/2021 AA 0

Фокус розбирався, чому цукру в Україні виробляють дедалі менше, а ціни на цукор перевищують світові. За даними асоціації “Укрцукор”, українці щомісяця з’їдають у середньому близько 80 […]

21 липня виповнюється рівно два роки з дня останніх парламентських виборів в Україні. Виборів, за результатами яких вперше в історії України більшість у Верховній Раді змогла зібрати одна партія. Які надії пов’язували зі «Слугою народу», що з цього в результаті вийшло і яким буде подальше майбутнє президентської партії й самого Володимира Зеленського — читайте в новому матеріалі «Рубрики».

English version here

Завищені очікування стали проблемою Зеленського

21 липня 2019-го року зліплена всього за кілька місяців партія “Слуга народу” здобула переконливу перемогу на виборах. Після підбиття підсумків голосування партія отримала за партійним списком 43% голосів (124 місця) і ще 130 місць в одномандатних округах — загалом 254 місця з 450 у Верховній Раді.

Якщо до оголошення результатів в майбутній монобільшості обережно міркували про варіанти майбутньої коаліційної угоди з тим же “Голосом”, то вже незабаром стало зрозуміло, що ніяких помічників Зеленському та його оточенню не потрібно. Неймовірний успіх, який ніколи не повторювався раніше. Найближче до цього результату підбиралася “Партія регіонів” у вкрай успішному для себе 2012-му році, але і тоді політсила зібрала лише 186 місць в парламенті.

Втім, вже тоді експерти попереджали, що за “медовим місяцем” любові та обожнювання піде досить жорстке приземлення.

зеленський володимир президент

Занадто різношерста компанія зібралася всередині президентської сили: політики з абсолютно різними поглядами, бізнесмени та абсолютно випадкові “пасажири”. Найяскравішим прикладом останніх cтав весільний фотограф із Запоріжжя Сергій Штепа, який переміг у себе на окрузі одного з найбагатших людей України — власника “Моторсічі” Владислава Богуслаєва.

“Як це дуже часто буває, завищені очікування закінчуються розчаруванням. Виявилось, що крім не замазанності в системі був потрібний ще і професіоналізм. Але оскільки перемога Зеленського і “слуг народу” стала червоною карткою еліті з боку суспільства, зараз ми спостерігаємо процес розчарування і відновлення запиту на професіоналізм і досвід. Соціальна повістка нікуди не поділася”, — сказав в коментарі “Рубриці” політтехнолог, керівник Центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов.

зеленський володимир президент

Які головні обіцянки виконала “Слуга народу”, а які ні?

Зеленський і його партія прийшли до влади шляхом дуже зрозумілих і близьких населенню гасел: завершення війни на Донбасі, обіцянка успіхів в боротьбі з корупцією, установа народовладдя, дешева іпотека, запуск ринку землі, перехід до накопичувальної системи пенсій і так далі.

Що з цього було виконано за майже два роки при владі? Одним з найбільш спірних законопроєктів, які влада все ж довела до виконання, залишається ринок землі. З 1 липня 2021 року українці можуть продавати землі сільгосппризначення, але тільки фізособам і не більше 100 гектарів в одні руки. За задумом, таким чином держава хоче перешкодити сільськогосподарським баронам збільшити свої наділи. Чи вийде — велике питання.

Ще одна виконана обіцянка — легалізація грального бізнесу. “Ігорка”, що пішла в тінь ще у вересні 2010-го, продовжувала існувати у вигляді численних залів ігрових автоматів, які ховалися під вивісками “лотерея” і підпільних казино. У серпні 2020-го Зеленський підписав закон, що легалізував гральний бізнес.

зеленський володимир президент

За попередніми прогнозами, продажі ліцензій повинні принести в казну близько 4-5 млрд гривень на рік. Надходження нібито будуть спрямовані на підтримку медицини, спорту, освіти, культури та науки. Втім, як і з ринком землі, це все поки лише на папері.

Також влада постійно наголошує на дешевому кредитуванні для бізнесу і на зниженні відсотків по іпотеці. Формально, ще в період першої хвилі коронавірусу була запущена програма кредитування “5-7-9%”.

Реально ж кількість виділених державою грошей за цією програмою настільки мала, що мало хто з підприємців зміг відчути її вплив.

Схожа історія і з іпотекою: відразу кілька великих державних банків оголосили про те, що видають кредити на житло під 10%. Однак водночас там не поспішають ділитися інформацією про те, скільки все ж кредитів було видано під такий низький відсоток і за скількома заявками українців була відмова.

Ще одна важлива обіцянка — захист інтересів інвесторів і впровадження інвестиційних нянь для бізнесу. У лютому 2021-го Зеленський підписав законопроєкт про впровадження таких нянь для проєктів від 20 млн євро. Можливо, в майбутньому це і дасть якісь плоди, але поки що про вал інвестицій в українську економіку мова точно не йде.

Наступна больова точка — перехід від солідарної до накопичувальної пенсії. У владі не приховують, що іншого виходу немає. Більш того, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що через 15 років держава і зовсім не зможе виплачувати пенсії, якщо система не зміниться. Однак ближчою до впровадження нової системи Україна від цього поки так і не стала. Відповідні законопроєкти давно зареєстровані у Верховній Раді, але поки що ходу їм не дають. За інформацією “Рубрики”, це питання може бути винесено вже на осінній сесії парламенту. А тим часом дефіцит у Пенсійному фонді виріс в червні вже майже до 11 млрд гривень.

Для розвитку регіонів Зеленський обіцяв перенести деякі центральні органи з Києва в обласні центри, а на самому початку каденції навіть думав з’їхати з Офісу президента — все це теж залишається лише обіцянками. Це стосується і впровадження єдиного економічного паспорта українця, і обов’язкового медичного страхування і реформи освіти, а також обіцянки повернути заробітчан українців з-за кордону.

зеленський володимир президент

Ось і виходить, що більшу частину програми Зеленський і його партія не виконали, а реалізовані обіцянки поки що викликають більше суперечок в суспільстві, ніж приносять реальної користі.

Втім, є вагомі підозри, що Зеленський не збирається обмежуватися одним президентським терміном. Судячи з ухильних відповідей з ОП і від самого президента на останній пресконференції, там серйозно думають про те, з чим йти на наступні вибори. І якщо, судячи з рейтингів, чинний голова держави ще може розраховувати на перемогу, то ось з його партією справи йдуть набагато складніше.

зеленський володимир президент

Що чекає “Слугу народу” та інші парламентські партії в найближчому майбутньому?

Зрозуміло, про повторення тріумфу 2019-го року не йдеться. Якщо на наступних парламентських виборах “Слуга народу” зуміє завести в парламент найбільшу кількість нардепів, то це вже можна буде розцінювати як велике політичне диво.

Судячи з останніх замірів соціологів, партію влади підтримує 28% виборців. Слідом йде “Європейська солідарність” — 19%, ОПЗЖ — 15% і “Батьківщина” — 10,5%.

Втім, у всіх конкурентів “Слуги народу” є свої проблеми.

“Порошенко загрався в політичний порядок. У нього сформувався свій секторальний електорат, але це ідеологічно мотивовані люди, яких соціальна повістка хвилює остільки оскільки. ОПЗЖ теж знаходиться у важкій ситуації, оскільки партія зафіксувалася в токсичній “проросійській” ніші. Особливо яскраво стало помітно, що тенденцій до зростання не буде, після відключення трьох телеканалів і зникнення інформаційного накачування. “Слуга народу” прив’язана до персонального рейтингу Зеленського. Однак цілком очевидно, що “слуги” потрапляють в спадний тренд”, — прогнозує політтехнолог Андрій Золотарьов.

Експерти, з якими спілкувалася “Рубрика”, прогнозують, що осінь буде для влади вкрай важкою. Це і повернення до порядку питання про підвищення комунальних тарифів, і необхідність ліквідації дефіциту річного бюджету, що загрожує стати повною катастрофою, якщо Україна так і не отримає новий транш від МВФ — з чим поки що повна невизначеність. Крім того, ходять чутки, що опозиція готує на осінь нову хвилю протестів.

Чи може Зеленський в разі погіршення ситуації зважитися на позачергові парламентські вибори? Поки складається враження, що розпуск Верховної Ради буде крайнім випадком. Першим же під ніж може піти Кабінет міністрів Дениса Шмигаля, якому давно пророкують відставку.

Хоча в якомусь сенсі дострокові парламентські вибори можуть бути й на руку президентові. Поки що він і його політсила зберігають досить високі рейтинги, але що буде ще за два роки при владі — велике питання.

MIXADV

цікаве