Карантин посилять, а Місцеві вибори перенесуть? Чи піде влада на Скасування Голосування и чим це загрожує

Завтра в Україні почнуться військові навчання Rapid Trident за участі 15 країн-партнерів

19/09/2021 admin 0

Українсько-американські командно-штабні навчання із залученням військ Rapid Trident – 2021 розпочнуться у понеділок, 20 вересня. Про це йдеться в повідомленні Служби зв’язків з громадськістю Командування […]

KIEV, UKRAINE - 2019/12/12: Peoples deputies during a meeting of the Verkhovna Rada of Ukraine that adopted a law on the extension of the status of Donbass. (Photo by Maksym Polishchuk/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Фото Getty Images

В українському політикумі поки неофіційно, але все ж обговорюється ідея перенести місцеві вибори, заплановані на жовтень 2020 року. Формальна причина – загроза загострення пандемії коронавируса. Щодня кількість хворих лише зростає .

Неформальна ж причина, крім проблеми з COVID-19 – падіння рейтингу “Слуги народу” і репутаційні ризики для влади. Чи можуть в Україні перенести вибори і що буде далі – в матеріалі “Рубрики”.

Коронавірус не відступає, а рейтинг СН падає

Чергові місцеві вибори заплановані на 25 жовтня 2020 року. Формально старт кампанії почнеться лише в серпні, але підготовка до самого процесу вже йде в штабах всіх політичних партій. Саме тому на липень заплановано з’їзди великих політсил, які і будуть висувати кандидатів по регіонах.

При цьому останні тижні в кулуарах Верховної Ради і Офісу президента заговорили про можливе перенесення виборів. Офіційною причиною може бути загроза поширення коронавируса . Про це в середині червня прямо заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль: “Якщо в Україні будуть підстави для введення повного карантинного обмеження, то, напевно, ми будемо змушені перенести ці вибори”.

У країні дійсно рецидив COVID-19. Наприклад, 28 червня в загальному зареєстровано 917 випадків захворювання, а 29 червня – 646 осіб. Справжній же антирекорд був зафіксований 26 червня – 1109 осіб. Статистика не найкраща, тож при владі з’являється причина знову посилити карантин.

У прес-службі президента заявили, що на одному з останніх селекторних нарад обговорювалися заходи по боротьбі з хворобою, зокрема введення комендантської години. Глава уряду попросив мерів залучити муніципальні патрулі до роботи з відомствами, які здійснюють контроль, такими як, наприклад, Госпродпотребслужба і іншими для дотримання санітарно-епідеміологічних вимог; ввести комендантську годину для нічних клубів, обмеживши їх роботу до 22.00 і поставити на жорсткий контроль муніципальний транспорт, а також поліпшити інформаційну політику і допомогти навчальним закладам підготуватися до дистанційної роботи. Також обговорювалася ідея ввести з 1 вересня дистанційна освіта.

Тобто все йде до того, щоб повернути карантинні обмеження. У зв’язку з цим і місцеві вибори під загрозою. Для влади це може бути вигідно в одному ключі – низький рейтинг “Слуги народу”. За даними останнього опитування Київського міжнародного інституту соціології, у “Слуги народу” зараз 28% підтримки українців. Відзначимо, що під час дострокових парламентських виборів рік тому підтримка була на рівні 43%. Тенденція не найкраща з урахуванням того, що вибори пройдуть через 4 місяці, а рейтинг може впасти ще.

Правда, і у цієї ідеї є великі мінуси, адже правляча “Слуга народу” навряд чи зможе серйозно поліпшити свій результат. Рейтинг і так падає, а після зими та опалювального сезону сподіватися на його зростання вже точно не варто.

“Я чув про ідею перенести вибори, як і оголосити дострокові парламентські. Але, думаю, такий варіант малоймовірний. Зараз Володимир Зеленський має нестабільний, але монобольшінство, з яким простіше домовитися, ніж з іншими фракціями. До того ж рейтинг влади хоч і падає, але дозволяє завести своїх депутатів до місцевих рад. А вони ставку роблять зараз не стільки на перемогу своїх кандидатів у мери, скільки на представництва в міськрадах. Якщо ж все перенести на весну 2021 року, то спрогнозувати результат ніхто не візьметься. але, як мені здається , “Слуга народу” візьме набагато менше мандатів як в парламенті, так і не місцевому рівні. Очевидно, що чутки про перенесення мають місце бути, але поки, напевно, спрямовані більше на залякування Офісом “слуг народу”, – розповів “Рубриці” один з міських голів.

Місцеві вибори

Фото Getty Images

Чи реально перенести і що буде далі

Але в цій історії є і юридичні аспекти. За словами юриста Центру політико-правових реформ Олександра Марусяка, доля місцевих виборів зараз в руках Верховної Ради. Адже згідно із законами, призначити їх можна лише з подачі парламенту. Далі м’яч на поле Центральної виборчої комісії.

“У Конституції України та Виборчому кодексі вказано, що рішення про проведення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища приймається Верховною Радою. Тому тут рішення буде приймати монобольшінство. Центрвиборчком ж без цієї постанови почати кампанію не може “, – підкреслив” Рубриці “Марусяк.

Верховна Рада офіційно працює до 17 липня і справ там вистачає. Нардепи планують розглянути законопроекти про гральний бізнес, поправки до Виборчого кодексу і так далі. Тобто гіпотетична можливість провалити рішення про початок виборів з посиланням на пандемію і економічні проблеми в країні у нардепів є.

У монобольшінстве, правда, такий настрій заперечують. За словами нардепа від “Слуги народу” Віталія Безгина, на рівні фракції питання з перенесенням виборів взагалі не обговорюється.

“Є процедури. Єдина причина перенесення – надзвичайний стан. Його можна ввести тільки в тому випадку, якщо буде сплеск коронавируса, інших причин немає. Якихось передумов прямо явних до переносу я не бачу, тому сподіваюся, що нічого не буде. Більше того , пошук будь-який інший причини до скасування виборів дуже негативно сприймається в суспільстві і робити цього не можна “, – пояснив” Рубриці “нардеп.

Саме тому за станом на кінець червня перенесення місцевих виборів малоймовірний. Якщо політсили представлять своїх кандидатів по регіонах на партійних з’їздах, то тоді “давати задню” ніхто не буде. Якщо, звичайно, в країні не трапиться форс-мажор.

MIXADV

цікаве