Спадок Батия: За що Путін і Шевченко мають подякувати монголо-татарам

Чергує поліція, бо пиляли дзвони: як у Кропивницькому храм, у який колись пустили УПЦ, передають ПЦУ

31/05/2023 AA 0

Неподалік храму Успіння Пресвятої Богородиці по вулиці Авіаційній або, простіше кажучи, в парку Крючкова з п’ятниці чергує поліція. Бо минулого тижня міська рада передала релігійну […]

Спустошивши українські землі, монголо-татари залишили по собі цікавий спадок

Спадок Батия: За що Путін і Шевченко мають подякувати монголо-татарам

Рівно 776 років тому монголо-татарське військо на чолі з ханом Батиєм взяло Київ. Облога міста тривала три місяці. Завоювання обернулося для Русі катастрофою, а Київ у своєму розвитку відкотився на кілька століть назад.

“Київ лежав на кордоні зі степом, з Ординськими територіями. Ця земля була сильно понівечена. Києву ще пощастило. Він зберігся як місто, хоча з руїн піднімався повільно.  Втім, багато міст Київщини були знищено і перезасновано. Загалом так відбувалося у Подніпров’ї, Чернігівщині, Переяславщині”, –  каже співрозмовник depo.ua, кандидат історичних наук, викладач НаУКМА Вадим Арістов.

За що Путін і Тарас Шевченко мають подякувати монголо-татарам - фото 1

Історик запевняє, що завоювання мало потужний вплив на геополітичні процеси у світі. А от у побуті згадку про завойовників знайти важко.

Хоча деякі реалії мають або мали на собі монголо-татарській слід… Тож, через кочівників в України з’явилися…

Козацтво

“Якщо говорити про опосередковані наслідки – це звичайно, козацтво. Козацтво виникає в той момент, коли Ординська держава розпадається. Політичні структури слабшають, утворюється певний політичний вакуум, нічийна зона, з’являється можливість для виникнення специфічного люду, нової соціальної категорії”, – розповідає Арістов.

Додає, що спершу це були люди переважно татарського походження та й саме слово “козак” тюркське. Але потім до руху долучилося слов’яномовне населення, яке згодом переважило.

У тюрко-монгольському світі коріниться і візуальний образ козака – наприклад, шаровари і оселедець.

Кобзарі і бандуристи

“Вважається, що це більше степова, аніж європейська традиція. Є дослідження, які порівнюють думи зі степовим епосом”, – стверджує експерт.

За що Путін і Тарас Шевченко мають подякувати монголо-татарам - фото 1

Батиєва гора і вулиця Татарська на мапі Києва

“Наприклад, у Києві є урочище Батиєва гора. За легендою його пов’язують з Батиєм. Нібито він там стояв. Наскільки це правда – не знаю. Адже київська топоніміка значною мірою була винайдена у 19-му столітті”, – каже історик.

За що Путін і Тарас Шевченко мають подякувати монголо-татарам - фото 2

Також додає, що на честь саме цих татар названа вулиця Татарська, а поряд з нею розташовані вулиці Половецька і Печенізька.

“Це один з комплексів вулиць, які не постраждали в наслідок радянських перейменувань, і вони носять назви тих народів, які тут були”, – додає Арістов.

 Жорстокий ворог

У добу безпосередньо після завоювання сформувалося Московське князівство, яке потім переростає у Московське царство і Російську імперію.

“Монголи частково зберегли, а частково створили заново на руській основі форму політичної організації. Певним князям видавався так званий ярлик – повноваження на оце Велике князівство Володимирське. За ним закріплювалися повноваження збирати данину Орду. Ці князі були номінально першими. Існування цього інституту створювало централізовані форми. Потім Московські князі закріпили право бути оцими Великими князями Володимирськими, продовжили зміцнювати владу, що і вилилося у створення царства.  Форма експлуатації посприяла майбутньому державотворенню”, – зазначає Арістов.

Насправді, те, що саме Москва виграла у боротьбі, стало великим сюрпризом для інших.

“Найбільший удар було завдано найсильнішим містам, які оборонялися. Маленькі містечка було легше відновити.  Старі міста – Володимир, Ростов, Суздаль – з другої половини 13-го століття поступаються Твері та Москві. Хоча нинішні політологи однозначно поставили б на Твер, яка була потужнішою. Але тверські князі хоч і повели себе принциповіше, але не дуже мудро. Московським же вдалося досягти прихильності хана. Потім влаштували так, щоб митрополит переїхав з Володимира до Москви… Тож на середину XIV століття Москва стала найпотужнішим князівством”, – каже наш співрозмовник.

За що Путін і Тарас Шевченко мають подякувати монголо-татарам - фото 3

Наразі на Росії є президент, у країни європейська назва, але монголо-татарський вплив відчувається досі.

“Головний вплив був саме у тому, що на Росії склалася потужна автокритична традиція. Не можна сказати, хтось в один момент створив автократію на монгольський лад. Ці речі відбувалися століттями.  Уявіть, що дорогою пустили важку вантажівку, але потім кермо відхилилося трошки вліво, і вона поступово почала з’їжджати. І вже за кілометр видно, на скільки вона відхилилася. Початкова убудованість в політичну систему Золотої Орди визначила рамки, в яких московські князі  будували свою політику. Далі це призвело до становлення держави, де є потужний домінантний центр і величезні території, якими треба управляти.  І так воно з великими перервами і спробами модернізації дотривало до сьогодні”, – каже історик.

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя

MIXADV

цікаве

Be the first to comment

Leave a Reply