ДУХ НЕПОКОРИ І ДОСІ ВИТАЄ В ПІДЗЕМЕЛЛЯХ ХОЛОДНОГО ЯРУ

 Події у магічному місці Холодного Яру в радянські часи старанно замовчувалися. Холодний Яр завжди був центром народної вольниці українців різних поколінь, н непокори та виявом духу волі. Відомим його зробив гайдамацький рух XVIII століття та славний Тарас Шевченко, оспівавши народний подвиг у поемі “Гайдамаки”. Тоді саме цей яр став епіцентром народного повстання під проводом Максима Залізняка та Івана Ґонти, яке охопило значну частину Правобережної України. Їх послідовниками на початку вже ХХ століття стали козаки-холодноярці, що створили самоврядну повстанську республіку, орієнтовану на боротьбу за незалежну Україну. Розрізненість та неузгодженість дій, фактична відмова від створення єдиної і потужної української армії далися взнаки. Поруч тоді діяли загони отамана Зеленого, південніше Григор’єва та Чорного ворона, а далі була зона дій Нестора Махна. Все це при об’єднанні та координованості дій мало велику силу.
Картинки по запросу Холодний Яр
 А були ще в той час в Україні Баштанська республіка та інші. Певним місцем географічного відрахунку історичних подій був Хололодноярський Мотроненський монастир. В Коліївщину він був чоловічим, а Максим Залізняк за історичними свідченнями був послушником цього монастиря. Служіння Богу і Україні непомітно тісно поєднані в особистості цієї людини. Не в шинок заливати горе ходили козаки, а йшли до молитви та поради із Всевишнім, а порадившись знову брали у руки зброю, освячували її поруч з монастирем та боронили волю. Але і після Коліївщини,  у 1918 році Холодноярська республіка, як з’ясувалося, почалася з Мотроненського  монастиря. В час смути ігуменя, тоді вже жіночого монастиря звернулася по захист до козаків. Було організовано загін самооборони у 200 шабель, який став першим військовим підрозділом республіки. Іноді її збройні сили досягали кількості в 15-20 тисяч.Очолили рух опору більшовикам у Холодному яру брати Чучупаки, що були молодими бойовими офіцерами першої світової війни та справжніми патріотами рідної землі. Територія республіки була захищена від здирства більшовицької продразвьорстки, а тому мала широку і міцну підтримку селянства, яке поповнювало лави холодноярських полків, давало їм продовольство та фураж. Картина цікава. Хтось може запитати: « А чому повстали українські селяни?» відповідь проста і лежить на поверхні : «Так грабували ж…» І грабували саме червоні. Але вистояти навіть кількатисячним полкам проти кількасот тисячної навали білих та червоних було важко. Від решти отаманських “республік” холодноярська організація відрізнялась чіткою ієрархією. Коли гинув отаман, військо не розходилось, а обирало на його місце іншого достойника. Цьому сприяли тисячолітні козацькі традиції, дух волі та унікальна енергетика цієї місцевості.
Картинки по запросу Холодний Яр
 Щороку в квітневі дні до Холодного яру з різних куточків України стікаються численні групи українських патріотів вшановувати пам’ять про борців за волю України. Молоді, як і старшому поколінню мало що відомо про 90-літнє минуле, події навіть про інформацію на які більшовики наклали табу. А коли правда просочилася з емігрантських кіл заходу, то видали облудну крутійську книжку, де борців за волю нахабно назвали бандитами. Але правда має риси шила у мішку, і завжди стає надбанням розголосу. Перебуваючи у черговий раз на магічній і святій землі Холодного Яру, на думку прийшли історичні паралелі та зв’язок у часі. Прикро, звичайно, що народна ініціатива по вшануванню героїчної боротьби холодноярців майже не пам’ятає сьогоднішня українська влада. Диво дивне, але ще в 2002-2004 роках місцеві керівники ще приїздили і брали участь в урочистостях, чого немає зараз. Багато говорять про визнання ОУН-УПА, їх провідникам іноді споруджують пам’ятники, на їх честь називають вулиці, однак ніхто не згадає, що вони навчились організовувати свою боротьбу саме у холодноярців. Книжка Юрія Горліса-Горського “Холодний Яр” була своєрідним посібником вояка УПА. Псевдо, криївки, основи підпільної роботи – все це було запозичено в наших земляків з Центральної України. УПА діяло в цих місцях і в 1941-1945 роках. Натомість нині ні в Кіровограді ( а саме Кам’янський і Чигиринський райони до створення у 1954 році Черкаської області були у складі Кіровоградщини), ні в Черкасах пам’ять наших героїв не вшановується на належному рівні. В школах цьому періоду історії краю не приділяють належної уваги, і базікають про щось віддалене, що не западає в душу, а заходи і встановлення пам’ятників фінансуються виключно громадськими організаціями за кошти патріотів благодійників, без жодної державної підтримки.
Похожее изображение
Серед маловідомих фактів боротьби в Холодному Яру і сумна історія села Буда, що розташоване поруч з легендарним тисячолітнім дубом Залізняка. За спротив окупантам і підтримку народних месників в роки другої світової війни майже всі мешканці села були зігнані до купи та спалені фашистами. Шукати прикладів для патріотичного виховання молоді десь далеко від наших домівок зовсім не треба, бо потрібно лише відновлення історичної пам’яті про життя власних предків. Гайдамаками були не приїжджі чи випадкові люди, а наші власні прапрадіди, кров яких тече зараз в наших жилах. Невже вона настільки з часом розрідилася чи занапастилася вірусом безпам’ятства, що ми не здатні збагнути навіть свій генетичний зв’язок з тим героїзмом?
Похожее изображение
 Дух непокори і досі витає в підземеллях Холодного Яру, про що переконався особисто подивившись на цифрові фото зроблені у підземеллі. На знімку зафіксувалися плямки-кружальця, і то не пил, бо у підземеллі вогке повітря і легко дихається, а в тіло пробирається енергетика. Ті кружальця є плазмоїдами, згустками енергії. Дух непокори знищити неможливо…Раз за разом відроджується і монастир… Раз за разом у всі віки відроджувалася і Українаю
Анатолій Авдєєв

MIXADV

цікаве