У Кропивницькому на містобудівній раді представлено проектну розробку кафедрального собору УПЦ КП

Питання будівництва кафедрального собору УПЦ КП у Кропивницькому висить у повітрі майже 15 років. Процес діалогу знову розпочався  майже ще 2 роки тому, коли місцевий підприємець тагромадський діяч Олександр Крившенко передав землю, яку сам взяв в оренду в держави в користування Київському патріархату шляхом суборенди. Таке його рішення послугувало початком дій, спрямованих на будівництво храму УПЦ КП. Ця земельна ділянка знаходиться у межах Фортечних валів, які своїм розташування на вишині домінують над містом.

Аби розпочати процедуру по зведенню храму, згідно чинного законодавства, спочатку потрібно отримати відповідну документацію. Насамперед, містобудівні умови та обмеження, котрі видаються Управлінням містобудування та архітектури. Після цього має бути розроблений план проекту майбутнього  будівництва.

Але на цьому шляху виникли певні перепони. Вже два роки ініціатори спорудження храму не можуть отримати первинну дозвільну документацію. Протягом вказаного часу їм від місцевої влади надійшло шість відмов. Тому вирішили спочатку презентувати проект  на містобудівній раді. На її засідання були присутні міський голова Андрій Райкович, Керівник Кропивницької єпархії УПЦ КПвладика Марк, представники ЗМІ та громадські активісти.

 Присутнім в слайд-режимі було проілюстровано ідеї по будівництву собору та зачитано пояснювальну записку з концепцією побуду храму у стилі українського барокко.

 

Проектом передбачається спорудження храму в стилі українського бароко з 8-гранним куполом та цегляною кладкою в оздобленні. Фасади витримані в цьому ж форматі. Головний вхід в церкву планується зробити з вулиці Ушакова. Висота споруди сягатиме 33-х метрів.

Розробники пректу та владика Марк наголосили, що будівництво буде здійснюватися повністю в законний спосіб: починаючи з погодження Міністерства культури України, , при неодхідності з проведенням археологічних досліджень з метою отримання необхідних висновків про можливість початку будівництва, адже ще з радянських часів земляні вали, які відверто перебувають в ненайкращому стані були оголошені пам’яткою архітектури, і досі нею вважаються.

Була висловлена також позиція, що негайно будувати храм УПЦ КП на території “історичного комплексу” Фортечних валів, не зовсім доцільно. Але разом з тим, на даній території розташовуються і реставраційні майстерні, якісь гаражі, і так зване “собаче кладовище”.  До останнього у влади руки не доходять, бо питання його ліквідації підняли ще більше десяти років тому. Раніше це нікого не бентежило. Більшість присутніх визнали, що в будь-якому разі, храм у згаданому місці точно не завадить. Проти з членів містобудівної ради проголосувала лише одна особа.

Головний архітектор міста Мездрін В.М. зазначив:

“Основним є питання облікової документації. Зараз ми можемо активно розглядати, обговорювати, вносити корективи… Коли Міністерство культури схвалить вихідні дані і всі процедури будуть завершені, зможемо перейти до виконання.”

У деяких представників громадськості складається враження, що це просто спроба публічно показати свою згоду та підтримку стосовно даного питання в той час, коли саме Управління архітектури 6 (!) разів відмовляло у наданні містобудівних умов та обмежень. Саме це довгі роки  гальмувало процес.

Міський голова Андрій Райкович  також висловився за будівництво нового собору в Кропивницькому, наголосивши, що православні храми є окрасою міста.Також міський голова визнав, що ще пару років його намагалися певні сили орієнтувати в протилежному напряму. Ніні коли Україна очікує Томос від Вселенського Патріарха, ситуація в політичному і духовному плані кардинально інша. Треба вести розяснювальну роботу та консолідувати суспільство навколо єдиної Української Православної Помісної Церкви. Була висловлена думка, що діяти можна виключно в рамках діючого законодавства, максимально виважено. Він також повідомив, що тема Української єдиної помісної церкви обговорювалася з Президентом України Петром Порошенком, який вітає подібні ініціативи. Кошторису поки немає, але за словами головного архітектора міста, для реалізації мети потрібно буде приблизно 3 мільйони доларів.

Вирішальне слово на даному етапі залишається за міською владою.

Єпископ УПЦ Київського Патріархату в Кропивницькому владика Марк також слушно зазначив:

“Будівництво кафедрального собору є дуже важливим питанням. Це лише початковий етап. Ми подали даний проект на узгодження в Київ. Жодних проблем поки не бачу. Слід розуміти, що це гарна нагода для нас втілити спільними зусиллями його в життя. Окрасою будь-якого міста є храми. Пропоную розпочати цей шлях.”

Громадський активіст ГО «Бойове братерство», учасник АТО Олег Кокуленко звернувся до присутніх наступним чином:

«Зараз йде війна. Ми маємо будувати нову країну. Я не хочу, аби цей процес затягувався та банально заговорювався. Прошу максимально посприяти якнайшвидшій реалізації ініціативи. Нам потрібен свій храм. І не потрібно прив’язуватися до надання чи ненадання томосу українській церкві»

Начальник Управління містобудування та архітектури Вадим Мездрін відповів, що зараз розглядається власне план проекту, а головне рішення прийматиметься в столиці.

Громадський активіст Підковський Г.Б. зауважив:

«Мені імпонує принаймні те, що ми дійсно серйозно обговорюємо перспективи створення храму УПЦ КП у Кропивницькому. Є велика надія, що всі побажання будуть враховані і ми таки знайдемо єдине позитивне рішення. А щодо адміністративної частини – сподіваємось, сподіваємось на видачу містобудівних умов і обмежень».

Тепер залишається чекати рішення по видачі містобудівних умов та обмежень для того, щоб процес будівництва кафедрального собору УПЦ КП дійсно зрушив з місця. А тим часом остання шоста відмова була  підписана напередодні візиту до Кропивницького  Президента України та підняття на обговорення ним цього питання. Про це теж варто замислитися деяким місцевим чиновникам. Невже вони живуть в “ейфорії русского міра”?

А тим часом дехто на засіданні був проти політизації питання. А як нині без цього? Константинополь не давав Москві Томоса, та оголосив ту церкву самопроголошеною замість “канонічної”, яка не має права надавати комусь автокефалії та проголошувати анафеми.

MIXADV

цікаве