Чи можуть грибки викликати Альцгеймер або шизофренію

Військові Ізраїлю повідомили про ракетну атаку з боку Ірану

08/06/2026 AA 0

Іран запустив ракети по Ізраїлю вперше після квітневого перемир’я. Про це пише Associated Press, цитує Цензор.НЕТ. Більше новин у Telegram-каналі Цензор.НЕТ Загострення після удару по Бейруту Ізраїльська сторона […]

Грибки
Підпис до фото,Вчені досліджують зв’язок між мозком і прихованими мешканцями нашого тіла

Article Information

  • Author,Катаріна Циммер
  • Role,ВВС

Грибки, що живуть всередині нас, можливо, відіграють істотнішу роль у нашому здоров’ї, ніж ми звикли думати.

Вони є всюди: на шкірі, в носі, в піхві, в кишківнику – мільйони невидимих живих організмів, і серед них безліч грибків.

Ми отримуємо їх від матерів при народженні, а потім постійно вдихаємо і з’їдаємо: з повітрям – спори, з хлібом і пивом – дріжджі. Багато з них знищує імунна система, але інші залишаються – на певний час чи назавжди.

В останні роки вчені почали серйозно вивчати: чи можуть ці приховані мешканці не лише впливати на наш імунітет, а й втручатися в роботу мозку, впливати на поведінку і психічне здоров’я?

Від “зомбі” до наукової реальності

Ідея, ніби грибки можуть керувати свідомістю, схожа на сюжет серіалу HBO “Останні з нас” (The Last of Us) – де мутований гриб перетворює людей на зомбі.Skip Найпопулярніше and continue readingНайпопулярніше

End of Найпопулярніше

Науковці з посмішкою відмахуються від таких сценаріїв, але визнають: у реальності грибки дійсно можуть проникати в мозок і, можливо, відігравати роль у розвитку захворювань на кшталт хвороби Альцгеймера.

Вже давно відомо: деякі грибкові інфекції викликають важкі ураження мозку. А тепер з’являються натяки (поки що суперечливі), що вплив грибків може бути значно ширшим.

Можливо, деякі з них впливають на поведінку або навіть провокують психічні розлади.

Вдихаємо спори грибків, що літають у повітрі
Підпис до фото,Ми вдихаємо спори грибків, що літають у повітрі

Потрібно значно більше досліджень, кажуть експерти.

Але вивчення таких можливостей важливе – як для розуміння складних і глибоких зв’язків з мікробами всередині нас, так і для пошуку нових шляхів підтримки здоров’я.

Чому грибки небезпечні – і чому вони можуть бути корисні

Пропустити Viber і продовжити

Підписуйтесь на наш Viber

Як дізнатися головне про Україну та світ?

Стежте за BBC News Україна у Viber!

Підписуйтеся на канал тут!

Кінець Viber

Людський організм загалом добре справляється з грибками – висока температура тіла заважає їм вкорінитися. Але деякі види все ж живуть з нами в симбіозі, допомагаючи, наприклад, загоєнню ран і захисту від інфекцій.

“Грибки – важлива частина здорового організму”, – каже мікробіолог Меттью Олм з університету Колорадо в Боулдері.

Але є й інший бік. Деякі викликають інфекції – від банального грибка стопи до важкої форми молочниці.

Це відбувається або під час зустрічі з новими, шкідливими грибками з довкілля, або коли “свої” за певних умов починають безконтрольно розмножуватися, пояснює імунологиня Ребекка Драммонд з Бірмінгемського університету.

До мозку грибки рідко добираються: існують бар’єри – в легенях, кишківнику, мозку та імунні клітини, готові знищити непроханих гостей. Але інфекції мозку дійсно трапляються, і їхня кількість в останні десятиліття зросла.

Особливо це небезпечно для людей з ослабленим імунітетом – пацієнтів з ВІЛ, онкохворих, людей після трансплантацій.

Саме зростання кількості таких пацієнтів і призвело до збільшення грибкових інфекцій мозку, пояснює Драммонд.

“Чим більше ми вживаємо імуномодулюючих препаратів, тим більше буде грибкових інфекцій”, – попереджає вона.

Aspergillus або Cryptococcus можуть проникати в легені з повітрям, розростатися і добиратися до мозку.

Candida albicans – звичайний мешканець кишківника – іноді виходить з-під контролю і, потрапивши в мозок, виділяє токсини, що вбивають нейрони.

Cryptococcus й поготів може формувати пухлиноподібні утворення.

Вчені досліджують, чи може хвороба Альцгеймера бути пов'язана з мікробами, що проникають у мозок
Підпис до фото,Вчені досліджують, чи може хвороба Альцгеймера бути пов’язана з мікробами, що проникають у мозок

Такі інфекції смертельно небезпечні: при аспергільозі рівень смертності може перевищувати 90%.

За словами Драммонд, їх складно лікувати. Протигрибкових препаратів небагато, і не всі з них долають бар’єр мозку, а деякі грибки вже набули стійкості до ліків.

Ті, хто виживає після грибкових мозкових інфекцій, нерідко мають важкі наслідки – наприклад, у пацієнтів з криптококовим менінгітом (спричиненим Cryptococcus): проблеми із зором, пам’яттю, запаморочення.

Грибки і хвороба Альцгеймера

Деякі вчені, зокрема молекулярний біолог з Единбурзького університету Річард Лейт, припускають: грибки можуть сприяти розвитку нейродегенеративних захворювань.

“Особливо показово, коли в людей з Альцгеймером несподівано виявляли грибкові інфекції мозку, – розповідає Лейт. – А після курсу протиінфекційної терапії їхні симптоми зникали”.

“Деякі пацієнти навіть поверталися до роботи”.

На думку Лейта, грибки (і бактерії) можуть проникати в мозок частіше, ніж ми думаємо. У молодості імунітет пригнічує їх, але з віком захист слабшає – і починається запалення, згубне для нейронів.

Він вважає, що амілоїдні білки, які накопичуються в мозку при Альцгеймері, не причина хвороби, а її наслідок – захисна реакція організму на вторгнення мікробів.

В одному експерименті грибок Candida albicans дійсно проник у мозок мишей з ослабленим імунітетом.

В іншому дослідженні, яке ще не пройшло рецензію, мозок померлих пацієнтів з Альцгеймером мав більше грибків, вірусів і бактерій, ніж у здорових людей.

Якщо мікроби дійсно впливають на розвиток Альцгеймера, можливо, ми зможемо запобігти або пом’якшити це – наприклад, зміцнивши імунітет вакцинами. Але це – поки що лише ідея, наголошує Лейт.

Грибки в кишківнику – і дивна поведінка мишей

Нові дані про проникнення мікробів у мозок тварин, наприклад, риб, посилюють ідею, що таке може відбуватися у ссавців – і можливо, й у людей.

У дослідженні 2024 року вчені вводили бактерії в акваріуми з лососем і фореллю.

“За тиждень ці мікроби вже були в мозку риби, – розповідає Олм, – і – що цікаво – мікроби начебто жили там без серйозних наслідків для самої риби”.

Бактерії можуть проникати в мозок риб, а значить, можливо, - і в мозок інших тварин
Підпис до фото,Бактерії можуть проникати в мозок риб, а значить, можливо, – і в мозок інших тварин

В іншому експерименті імунолог Іліан Ілієв з Weill Cornell Medicine додав у кишківник мишей грибок Candida albicans. Це не лише поліпшило стан слизової, а й змінило їхню поведінку.

Вони стали більш соціальні: частіше обнюхували та взаємодіяли з іншими гризунами.

Вчені припускають: імунні клітини, реагуючи на грибок, виробляли молекули, здатні впливати на активність нейронів.

“Це нас здивувало”, – зізнається Ілієв.

Навіщо природі потрібен такий зв’язок між грибками в кишківнику і роботою мозку – поки що загадка.

Це побічний ефект чи витончений еволюційний механізм?

Можливо, так організми отримують сигнал, що дає змогу адаптувати поведінку до стану мікробіома.

Миші з великою кількістю грибків у кишківнику виявилися більш товариськими
Підпис до фото,Миші з великою кількістю грибків у кишківнику виявилися більш товариськими

Поки що немає доказів, що такий зв’язок працює в людей, але свою цінність дослідження вже має, каже Олм.

Є багато даних, що кишкові бактерії можуть передавати сигнали в мозок через імунну і нервову систему, або виробляти речовини, пов’язані з депресією, тривожністю і розслабленням.

Зрештою, “немає причин вважати, що грибки не роблять те саме”, – твердить він.

У 2016 році дослідження вчених з університету Джонса Гопкінса показало: у жінок з шизофренією, що зазнали впливу грибка Candida, спостерігали зниження когнітивних функцій: погіршення пам’яті, уваги та швидкості обробки інформації.

“Можливо, стрес чи вживання антибіотиків порушують мікробіом кишківника і сприяють розвитку цього психічного захворювання”, – каже авторка дослідження, нейробіологиня Емілі Северанс.

Якщо це так, можливо, симптоми шизофренії можна було б лікувати, призначаючи пробіотики, які допомагають нормалізувати рівень Candida, – що, в будь-якому разі, принесло б користь.

“Але це – поки що припущення. Ми тільки починаємо розуміти, що відбувається”, – зауважує Северанс.

Так чи інакше, ідея про те, що грибки й інші мікроби можуть потрапляти в мозок з віком – через ослаблення імунітету чи стирання бар’єрів – стає цілком реалістичною, додає Олм.

“Гадаю, варто розібратися, чи відбувається це насправді”.

Грибки: новий погляд на здоров’я

Яку саме роль відіграють грибки у здоров’ї та психіці людини – вчені тільки мають з’ясувати.

“Вони точно важливі, – каже Драммонд, – але наскільки і як саме – ми поки що не знаємо”.

Донедавна вся увага медицини і мікробіології була прикута до бактерій. Але, схоже, настав час звернути пильну увагу і на тих, хто весь цей час непомітно жив усередині нас – на грибки.

MIXADV

цікаве