
30 березня 2024
Останні удари Росії по гідроелектростанціях і греблях свідчать про зміну стратегії в атаках на українську енергетику та ескалацію цих атак.
На думку аналітиків американського Інституту вивчення війни, російські військові розширили набір цілей в ударах по критично важливій інфраструктурі України, включивши до нього гідроелектростанції.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що російські війська під час ударів 28-29 березня навмисно обстріляли Канівську та Дністровську ГЕС у Черкаській та Чернівецькій областях.
“Країна-терорист хоче повторення екологічної катастрофи на Херсонщині. Але тепер під загрозою не лише Україна, а й Молдова. Вода не зупиниться перед прикордонними стовпами, як не зупиниться і російська війна, якщо разом і вчасно не зупинити її в Україні”, – заявив він.
Аналітики ISW звертають увагу, що Росія раніше не завдавала тривалих ракетних ударів по українських греблях і гідроелектростанціях.
“Нова схема ураження українських дамб і гідроелектростанцій є значним переломом і ескалацією кампанії страйків Росії проти України”, – йдеться в останньому звіті інституту.
США та європейські країни, як і раніше, не бажають надавати Україні зброю та інші ресурси, які б допомогли наступальним зусиллям України, тому що побоюються ескалації чи помсти з боку Росії, пише ISW.
“Однак рішення західних держав обмежити обороноздатність України, не завадили Росії розгорнути війну проти України”, – зауважують аналітики.
Крім того, Україна веде стратегічну оборону, а не наступ, який може серйозно загрожувати російським позиціям на окупованій території України чи Росії.
Росія послідовно доводить свою готовність посилити агресію без будь-яких провокацій, додають в ISW.
Атаки на ГЕС
Попередня атака на обʼєкт водної енергетики сталася лише тиждень тому.
Під час масованого ракетного обстрілу енергосистеми України 22 березня Росія вдарила по Дніпровській гідроелектростанцію (ТГЕС) у Запоріжжі, яка призупинила роботу.
Тоді Росія випустила по Запоріжжю не менше 20 ракет, вісім із них влучили у станцію.
Компанія “Укргідроенерго” заявила, що загрози прориву греблі немає, але удари пошкодили машинний зал та електричне обладнання станції.
- Майбутнє Каховського водосховища. Відновити, покращити, залишити як є?
- Війна проти Дніпра. Як Росія намагається атакувати українські водосховища і греблі
За словами керівників, швидко відновити ДніпроГЕС не вдасться.
Крім того, удар по гідроелектростанції завдав шкоди екології, адже частина нафтопродуктів вилилися в у річку Дніпро.
На найбільшій річці України – Дніпрі є шість великих водосховищ і гідроелектростанцій.
З осені 2022 року, коли Росія почала масштабні атаки на енергетичну інфраструктуру України, вона завдавала ударів й по гідротехнічних спорудах.
Під ракетними обстрілами у різні атаки були Дніпровська, Кременчуцька і Дністровська ГЕС.

У травні 2023 року російські військові зруйнували російські військові зруйнували Карлівське водосховище під Донецьком, а у червні того ж року – греблю на річці Мокрі Яли біля Новодарівки на Луганщині.Підписуйтеся на нас у соцмережах
Найбільшу атаку Росія здійснила на Каховську ГЕС у червні минулого року. Підрив греблю спричинив масштабну екологічну і техногенну катастрофу.
Москва звинуватили у підриві Каховської ГЕС Україну.
Женевські конвенції прямо забороняють напади під час війни на “об’єкти, які містять небезпечні сили”, такі як греблі.
Це цивільна інфраструктура, яка не може бути військовою ціллю.
