Двоє провладних нардепів від Кіровоградщини, всупереч міжнародним домовленостям України, підтримують “вибори за гречку”

Ментальність російської орди

26/03/2023 AA 0

 Для того, щоб відправити сотні тисяч росіян на загарбницьку велику війну проти України і вести її вже понад рік, Кремлю не потрібно докладати значних ідеологічних […]

Цього тижня група нардепів, серед яких і двоє провладних депутатів від Кіровоградщини Анатолій Кузьменко та Костянтин Яриніч, вдруге подала на розгляд Верховної Ради вже доопрацьований варіант законопроекту №7366 від 06.12.2017 “Про вибори народних депутатів України (за мажоритарною системою)”.

Про це повідомляється на сайті ВРУ.

В пояснювальній записці до проекту сказано:

Мажоритарна система виборів надає свободу дій депутату, оскільки він залежить лише від виборців округу, а не олігархів, яким належить партія.

Хоча противники виборів за мажоритарною системою навпаки стверджують, що саме мажоритарка дає олігархам можливість купувати для своїх кандидатів голоси виборців “за гречку”.

Зокрема, інвестиційний банкір та спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса зазначає, що наразі у нас одна половина парламенту пропорційна, інша — мажоритарна. І у 99% мажоритарники просто купують округ і приходять в Раду відбивати свої інвестиції. Цей механізм також детально описується в матеріалі “Української правди” “Операція “гречка”: Як депутати купують наше майбутнє“.

Також експерти Всеукраїнської громадянської мережі “Опора” вже не вперше наголошують, що  Парламентська Асамблея Ради Європи порушувала питання необхідності запровадження на виборах народних депутатів України пропорційної виборчої системи ще у 2010 році. Подібні рекомендації щодо впровадження пропорційної виборчої системи з голосуванням у регіональних округах за відкритими партійними списками висловлювалися також і Венеціанською комісією, зокрема – у її висновку на Закон «Про вибори народних депутатів України» у 2011 р.

Більше того, наприкінці листопада 2014 р. фракції парламентської більшості зафіксували в Коаліційній угоді, що протягом першого кварталу 2015 року буде ухвалено новий Закон «Про вибори народних депутатів України» на основі пропорційної системи з відкритими списками. Тоді голови фракцій “БПП”, “Народний фронт”, “Самопоміч”, “РПЛ” і “Батьківщина” підписали цей документ, чим підтвердили наміри виконувати його положення.

Власне, до цього пункту коаліційної угоди апелюють і мітингувальники, коли разом з Михайлом Саакашвілі та іншими опозиціонерами вимагають від влади елементарного виконання нею ж даних обіцянок.

Не зважаючи на все це нардепи намагаються протягнути на голосування абсолютно протилежний законопроект, який по суті нівелює домовленості з європейськими інституціями в обмін на виконання яких Україні надавалася фінансова допомога, в тому числі на впровадження реформ. Разом із тим прихильники мажоритарки замовчують той факт, що концепція пропорційної виборчої системи за відкритими списками передбачає, що українці зможуть самі вибирати, кого включити в список партії, а кого — ні.

Ось, 5 причин ухвалити виборчу реформу, які сформулював і координатор Громадського руху “ЧЕСНО” Микола Виговський:

  • Причина № 1. Чинну виборчу систему було впроваджено у 2011 році за вказівкою та в інтересах режиму Януковича.
  • Причина № 2. Наявна система цементує політичну корупцію.
  • Причина № 3. Новий закон – передумова якісного оновлення політичної еліти та впровадження відповідальної політики.
  • Причина № 4. Цю реформу обіцяли всі і всім.
  • Причина №5. Зараз останній шанс для зміни виборчої системи.

Про необхідність зміни політичної системи країни розповідав під час візиту до Кропивницького й колишній екс-претендент на посаду директора НАБУ нардеп Віктор Чумак. Тоді він нагадав:

Нинішня виборча система була впроваджена при «Партії регіонів» задля маніпулювання політичним вибором цілої країни. І так було зманіпульовано у 2011 році, коли «Партія регіонів» програла вибори по країні, отримавши лише 68 мандатів за пропорційною складовою виборчої системи. Але фракція «Партії регіонів» становила 170 депутатів, зплюсувавши 102 мажоритарників, які туди потрапили за гроші або під тиском. Це змінило політичний вибір країни, яка тоді проголосувала за інші партії, які набрали більше підтримки за партійною складовою. Проте завдяки таким маніпуляціям «Партія регіонів» з комуністами отримали більшість у Раді”

Громадський рух “Чесно” ж на початку листопада опублікував на своїй сторінці у Фейсбук інфографіку з результативністю роботи мажоритарників.

За результатами моніторингу, чверть із них кнопкодавлять, третина не бере участі в голосуваннях і майже 40% є фігурантами антикорупційних журналістських розслідувань.

То що ж наразі намагаються протягнути, а головне для чого 30 нардепів, серед яких і двоє представників Кіровоградщини? Питання риторичне. Але цікаво буде поспостерігати, як це припідноситиметься міжнародним партнерам, які чітко дали зрозуміти, що не потрібно намагатися грати за власними правилами, інакше вони можуть повернутися до України не тим місцем, яким би хотілося.

MIXADV

цікаве