Рош ха-Шана на карантині. Чому хасиди щорічно їдуть в Умань

Втраченi 75 мільярдів: опубліковано засекречений аудит “Нафтогазу”

21/10/2020 admin 0

Держаудитслужба за результатами перевірки НАК “Нафтогаз” виявила порушення, які, на переконання аудиторів, призвели до втрати державою 75 млрд грн. Враховуючи суспільний резонанс після публікації окремих висновків […]

Сьогодні, 18 вересня, іудеї святкують Рош ха-Шана — свято нового року, яке традиційно супроводжується паломництвом хасидів до Умані. Цього року через коронавірус масові гуляння довелося скасувати

Хасиди в Умані під час свята Рош ха-Шана
Хасиди в Умані під час свята Рош ха-Шана / УНІАН

Що таке свято Рош ха-Шана?

Рош ха-Шана — це свято початку нового року для всіх, хто сповідує іудаїзм. У свята немає точної фіксованої дати — щороку його відзначають в молодик осіннього місяця тішрей за єврейським календарем, святкування припадає на вересень-жовтень.

За віруваннями юдеїв, в перший день нового року на небесах Бог вирішує долю кожної людини на наступний рік. Однак це рішення можна змінити, якщо протягом наступних десяти днів чесно і щиро каятися в своїх гріхах. Віруючі моляться і сподіваються, що Бог буде милостивим. Остаточне рішення буде затверджене на десятий день.

У перші дні нового року під час ранкового зібрання у синагозі сурмлять в шофар (баранячий ріг): ці звуки повинні пробудити розкаяння в серцях віруючих і закликати їх до молитви. Десять “днів трепету” завершуються святом Йом-Кіпур — днем всепрощення.

Під час святкування Рош ха-Шана іудеї вітають один одного словами “Шана това у метука!”, що в перекладі означає “Гарного і солодкого року!”. На новий рік віруючі їдять круглий хліб з медом, щоб рік був солодким, а також гранати, яблука, фініки. Категорично забороняється вживати гірку і кислу їжу, щоб в наступному році не було горя і бід. Не прийнято також їсти горіхи, адже числове значення слова “горіх” на івриті таке ж, як і числове значення слова “гріх”.

Хто такі хасиди?

Хасидизм — це одне з відгалужень іудаїзму, яке зародилося в 17 столітті. Засновником цієї течії є цадик Нахман з Брацлава, який народився в 1772 р. Він проповідував ідею про те, що молитва не повинна бути сумною і похмурою, а під час спілкування з Богом потрібно радіти: танцювати, співати і веселитися. Ще однією відмінною рисою хасидизму є “молитва серцем” на рідному ідиші. Сучасний хасидизм характеризується ультраортодоксальною, консервативною і соціальною ізоляцією.

Чому хасиди щорічно їдуть в Умань?

Засновник брацлавського хасидизму цадик Нахман заповідав, щоб його поховали в Умані на Черкащині, в центрі єврейських погромів під час гайдамацького повстання Коліївщина. Хасиди вірять, що якщо зустрінуть Рош ха-Шана біля могили цадика, то весь наступний рік буде дуже щасливим. Тому щороку в Україну направляються хасиди з усіх куточків світу, найбільше паломників приїжджає з Ізраїлю, США та Франції.

З 2010 р. між Україною і Ізраїлем було підписано угоду про взаємний безвізовий режим, завдяки чому кількість паломників з кожним роком збільшується. У 2019 р. в Умань на святкування Рош ха-Шана прибуло понад 40 тис. хасидів.

Як проходить паломництво хасидів до Умані?

Паломники починають приїжджати до Умані за тиждень до Рош ха-Шана. Однак такий тривалий вояж можуть дозволити собі не всі, тому масове паломництво починається приблизно за чотири дні до нового року.

Найчастіше хасиди прибувають в аеропорти Києва, Одеси та Вінниці, звідки автобусами прямують до Умані. На вулиці Челюскінців в місті формується “межа”, яка ретельно охороняється поліцейськими, патрульними і службовцями спецпідрозділів. У приїжджих паломників перевіряють документи, обшукують на наявність заборонених речей. Крім того, на Челюскінців хасидів чекають і місцеві жителі, які хочуть заробити — здати квартиру, перевезти багаж, продати сувеніри або кошерну їжу.

Хасиди прагнуть потрапити на могилу цадика Нахмана хоча б раз в житті. З собою віруючі беруть дітей і підлітків, під час святкування дорослі чоловіки вчать хлопчиків Торі.

Біля могили цадика Нахмана хасиди читають псалми, а також пишуть свої бажання і кидають монетки в спеціальний ящик. Після ритуалів на могилі віруючі будуть веселитися на вулицях міста і святкувати новий рік.

Чому на Рош ха-Шана в Умань приїжджають тільки чоловіки-хасиди?

Жінкам можна відвідувати могилу цадика Нахмана, однак не варто приїжджати саме на святкування Рош ха-Шана. Це пояснюється тим, що паломники прибувають в Умань з релігійною метою, і в цей період їм заборонено дивитися на осіб протилежної статі, щоб уникнути спокус.

В іншу пору року жінки можуть потрапити до могили спеціальною стежкою, у святині жінки і чоловіки моляться окремо. Жінкам не можна заходити на територію навколо могили з непокритими руками, ногами і з декольте. Відзначимо, з жіночої частини можна побачити тільки половину поховання Нахмана.

Чому хасидів не пустили в Україну в 2020 році?

Пандемія коронавіруса внесла свої корективи в паломництво. З 28 серпня Україна закрила свій державний кордон для громадян держав з “червоної зони”. Повертати бажаючих традиційно відзначити в Умані свято Рош ха-Шана українські прикордонники в аеропортах почали ще 26-27 серпня.

Незважаючи на це, паломники не полишили спроб потрапити до могили цадика Нахмана: деякі намагалися пробратися в Україну нелегально, проте більшість вирішила “прориватися” через Білорусь. З Мінська віруючі попрямували на кордон з Україною, де білоруські прикордонники пропустили їх в нейтральну зону. Однак потрапити в країну їм не вдалося, Держприкордонслужба України заборонила в’їзд. Кілька днів хасиди перебували на нейтральній території, намагаючись умовити прикордонників і чекаючи рішення влади. Однак домогтися свого їм не вдалося — віруючі почали повертатися до Білорусі.

MIXADV

цікаве