НАРОДЖЕНИЙ У ДЕНЬ СВЯТОГО МАРКА

Истоки армянского терроризма

29/09/2020 admin 0

Несмотря на то, что еще в 80-е годы прошлого века армянские боевики взрывали бомбы в аэропортах, захватывали заложников и убивали всех, кто, по их мнению, […]

 

Не варто аналізувати усі джерела, з яких відтворювалася біографія Марка Лукича Кропивницького – їх безліч. У 1940 році відзначалося 100-річчя з дня народження засновника українського національного театру. Тоді вперше уведено у науковий обіг упорядковану ‘’Автобіографію (за 65 років) ’’ М. Кропивницького. У ній Марко Лукич написав: ‘’Я родився у 1840 році апреля 25, в селі Бешбайраки’’. Цю дату – 7.V 1840 року за новим стилем – занесли до ‘’Української Радянської Енциклопедії’’. Число без змін переніс у ‘’Шевченківський словник’’ Л. Стеценко – викладач Кіровоградськго педінституту ім. О.Пушкіна. За п’ять років до видання словника вийшла книжка М. Смоленчука ‘’Марко Кропивницький і його рідний край’’. Автор розвідки, посилаючись на метричну книгу церкви Бежбайраків, стверджує, що Марко народився 10 (22) травня 1840 року. Микола Кузьмович надіслав до редакції УРЕ копії знайдених документів. У 2-му виданні енциклопедії днем народження Кропивницького назвали цю дату. Здавалося б – все ясно. Але ‘’Бібліотека української літератури’’ пізніше видає двотомник ‘’Марко Кропивницький. Драматичні твори’’, у якому повідомляється: ‘’М. Л. Кропивницький народився 25 квітня 1840 року’’, тобто 7 травня за н.с. Автор біографії Лариса Мороз – доктор філологічних наук, літературознавець.
Змінюються науковці, а розбіжності не стираються. Автори сучасні посилаються на попередніх, ніхто навіть не робить спроби дати наукову оцінку першоджерелам. Їх маємо два: вказана вище ‘’Автобіографія’’ М. Кропивницького та метрична церковна книга. Якби вони доповнювали одне одного – ніяких проблем не було б. Натомість обидва викликають певні сумніви. Важлива деталь. 25 квітня ст. ст. православна церква вшановує євангеліста Марка. За церковними традиціями, дитині, народженій у день будь-якого святого, під час хрещення здебільшого дається ім’я її духовного покровителя, вона стає його тезкою. Тезоіменини відзначаються разом з днем народження, якщо навіть не збігаються у числі. У родині Кропивницьких таким було саме 25 квітня, день святого Марка. Воно й відклалося назавжди у пам’яті Марка Лукича.
Єдиним науковцем, який об’єктивно і з науковою аргументацією склав життєпис М. Кропивницького, вважаю доктора філологічних наук, професора, ученого-літературознавця Анатолія Новикова з Глухова, автора ґрунтовної монографії ‘’Український театр і драматургія: від найдавніших часів до початку ХХ століття’’, виданої у 2015 році. Він називає дату народження М. Кропивницького 7 травня (25 квітня ст. ст.), посилаючись на ‘’Автобіографію’’ Марка Лукича. На думку А. Новикова, запис у церковній книзі Покровської церкви Бежбайраків – елементарна помилка священика.
Виходячи з реалій, доходжу висновку: днем народження Марка Кропивницького слід прийняти 25 квітня (за старим стилем, як то було за часів Марка Лукича). Православна церква врахувала цей ньюанс, вшановує пам’ять святого апостола Марка саме цього дня. Водночас вона поминатиме і великого драматурга, режисера і актора, патріота України, чиє ім’я носить місто на сивому Інгулі. Всі т. зв ‘’нові стилі’’- чужі, недоречні, привнесені в Україну, колись буде ліквідовано, ми повернемося до визнаного більшістю державам Європи календаря. 25 квітня стане справді днем народження Марка Лукича, про що він нагадував нам ще на початку ХХ століття. Поки ж що запрошуємо небайдужих громадян м. Кропивницького зібратися 10 травня біля погруддя драматурга поряд з театром, щоб віддати шану великому земляку, чиє ім’я з гордістю носить місто на Інгулі.

Світлина: так ми відзначали річницю М. Кропивницького торік.

На изображении может находиться: 8 человек, в том числе Микола Правда, Світлана Орел, Анатолий Авдеев, Юрій Матівос и Александр Сикорский, люди улыбаются, люди стоят, дерево и на улице

MIXADV

цікаве