Рік чи більше. Чому війна проти російських фашистів буде довгою

Новий задум Путіна. Навіщо Кремль активізував усіх своїх агентів

21/05/2022 AA 0

Андрій Піонтковський: У РФ розгортає кампанію під гаслом Don’t humiliate Russia — не принижуйте Росію (Фото:Reuters) Москва розуміє спрямовану проти неї тенденцію і робить зараз безпрецедентні зусилля, мобілізуючи […]

Наразі США та Євросоюз обговорюють конфіскацію активів Центробанку РФ та російських мільярдерів для фінансування України.

Спікер Палати представників (нижньої палати Конгресу США) Ненсі Пелосі недаремно з’їздила до Києва. 30 квітня вона на зустрічі з Володимиром Зеленським спромоглася докладно з’ясувати наші потреби. І 10 травня Палата представників не лише задовольнила запит президента США Джо Байдена щодо виділення $33 млрд “для підтримки українського народу та захисту глобальної демократії після неспровокованого нападу Росії на Україну”, а й підвищила цю суму майже до $40 млрд.

Перед голосуванням Пелосі звернулася до своїх колег-конгресменів: “Час має вирішальне значення, і ми не можемо дозволити собі чекати. Цим пакетом допомоги Америка посилає гучне повідомлення світу про нашу непохитну рішучість підтримати мужній народ України, доки не буде здобуто перемогу”.

На що підуть $40 млрд у травні-вересні

Підкреслимо, що цей пакет – це безоплатна допомога (не кредити). Подробиці з’ясовуватимуться під час реалізації закону, поки що відзначимо без коментарів шість найбільших компонентів цього пакету допомоги:

  • Фонд економічної підтримки – $8,766 млрд. для задоволення невідкладних потреб України, надання необхідної бюджетної підтримки для забезпечення діяльності уряду України. Включає $760 млн. на забезпечення продовольчої безпеки.
  • Поповнення запасів США – $8,7 млрд для поповнення запасів обладнання США, відправленого до України відповідно до повноважень щодо списання.
  • Ініціатива сприяння безпеці України – $6 млрд на надання допомоги, включаючи навчання, обладнання, озброєння, логістичну підтримку, постачання та послуги, заробітну плату та стипендії, забезпечення та розвідувальну підтримку збройних сил та сил національної безпеки України.
  • Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) – $4,35 млрд для надання надзвичайної продовольчої допомоги людям у всьому світі, які страждають від голоду внаслідок конфлікту в Україні, та на невідкладні гуманітарні потреби населення та громад усередині України.
  • Програма іноземного військового фінансування – $4 млрд для надання додаткової підтримки Україні та країнам, зачепленим ситуацією в Україні, включаючи країни східного флангу НАТО та інших партнерів у регіоні, для нарощування та відновлення їхнього потенціалу.
  • Європейське командування збройних сил США – $3,9 млрд на підтримку місії, розвідувальну підтримку, виплати у важких умовах американським військам, розгорнутим у регіоні, та обладнання, включаючи батарею Patriot. Закон також збільшує ліміт допомоги, яка може бути надана дружнім іноземним державам, із $450 млн до $950 млн.

Плани на півтора роки

Цей закон тепер має бути затверджений Сенатом (верхньою палатою Конгресу США), який, за словами лідера сенатської більшості Чака Шумера, проголосує “швидко” та надішле на підпис Байдену. Сам Байден має намір встигнути до 19 травня (на той час закінчаться постачання в Україну американських озброєнь, на які було виділено фінансування раніше).

“Ця допомога має вирішальне значення для успіху України на полі бою. Ми не можемо допустити, щоб наші поставки допомоги зупинилися, поки ми чекаємо на подальші дії Конгресу, – заявив він 9 травня. – У нас залишилося приблизно 10 днів до досягнення цього критичного терміну” .

Того ж дня, 9 травня, Байден підписав закон про ленд-ліз для України, ухвалений обома палатами Конгресу у квітні. Він не пов’язаний із вищезгаданими $40 млрд, це дві різні програми. $40 млрд має бути витрачено до кінця поточного фінансового року, тобто до 30 вересня 2022 р. Закон про ленд-ліз поширюється на 2022-2023 фінансові роки, тобто до 30 вересня наступного року.

І це свідчить, що війна буде довгою, але це буде війна до перемоги. Про це говорить наш міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. “У перші місяці війни перемога для нас виглядала у відведенні російських військ на позиції, які вони займали до 24 лютого, та відшкодуванні заподіяних збитків. Тепер, якщо ми будемо досить сильні на військовому фронті і виграємо битву за Донбас, що буде вирішальним для подальшої динаміки війни, то безумовно перемогою для нас у цій війні буде звільнення решти наших територій“, – заявив він в інтерв’ю Financial Times, яке вийшло 10 травня.

Міністр висловив переконання, що союзники України підтримають її по всьому шляху, включаючи витіснення Росії з Донбасу та Криму, бо саме агресія Москви дала Заходу нове почуття мети. Опір України “знову згуртував США та Євросоюз”, наголосив Кулеба і додав: “Вони вже відчувають, що наша перемога буде і їхньою перемогою, тому я вірю, що вони підтримають нас”.

Але він також визнав, що кровопролиття може бути надто великим, і Україні, можливо, зрештою доведеться вести переговори про врегулювання. За його словами, у цьому випадку Київ хотів би “підійти до неминучого моменту із найсильнішими картами”.

Про те саме 10 травня заявив на брифінгу у Вашингтоні прес-секретар Пентагону Джон Кірбі. “Як виглядає перемога, це має бути визначено українцями, а не Сполученими Штатами. Ми хочемо дати Україні ті переваги, які їй потрібні на полі бою та за майбутнім столом переговорів, щоб мати можливість визначити для себе, як виглядатиме перемога”.

Вирішити завдання звільнення окупованих територій до осені або навіть до кінця поточного року нереально. До осені наступного року це вже більш реалістично. Але це залежатиме від того, які саме озброєння ми отримаємо за обома програмами ($40 млрд і ленд-ліз).

Остаточних списків ще немає. Номенклатура та обсяги поставок у рамах пакета в $40 млрд затверджуватимуться з урахуванням можливостей інших країн задовольнити наші потреби. За словами Кірбі, до кінця травня має відбутися друге засідання Консультативної групи із оборони України. Перша зустріч відбулася 26 квітня на американській авіабазі “Рамштайн” у Німеччині, у ній взяли участь представники оборонних відомств 40 країн. Нова зустріч буде організована у режимі онлайн. Це свідчить, що США хочуть провести її оперативно; головне, щоб вона дала потрібні нам результати.

Що ж до ленд-лізу, то за законом Байден має 60 днів, щоб встановити конкретну процедуру поставок нам озброєнь за цією програмою. Тобто термін встановлення цієї процедури – до 9 липня. За словами Кірбі, можливо, будуть потрібні якісь двосторонні угоди між США та Україною.

За цією програмою США зможуть надавати Україні озброєння у борг або в оренду. Після перемоги використана військова техніка може бути списана, а оплата за знищену техніку може не стягуватися. Якщо ми щось і оплачуватимемо, то – лише після перемоги і лише ті озброєння, які захочемо залишити собі для подальшого використання.

За рахунок окупанта

Отже, США вже запланували великі витрати на військову та фінансову допомогу нам аж до осені наступного року. Також нам допоможуть інші країни “Великої сімки” та Євросоюз.

Однак для довгої війни нам потрібні набагато більші фінансові ресурси, ніж ті, що готові виділити західні партнери. І це серйозна проблема. Адже нам необхідно витрачати величезні кошти із держбюджету не лише на оборону, а й на підтримку населення. Мільйони українців через російську агресію втратили роботу та/або житло. Переважна більшість просто не має фінансових запасів, щоб прожити кілька місяців, не кажучи вже про те, щоб дотягнути до осені наступного року.

Тут нас можуть обнадіювати гучні стогнання міністра закордонних справ РФ Лаврова. Він звинуватив Захід у крадіжці понад $300 млрд валютних резервів РФ, заморожених у західних банках.

Його найгірші побоювання підтвердив голова європейської дипломатії, віце-президент Єврокомісії Жозеп Боррель. За його словами, європейські країни мають розглянути питання про вилучення заморожених активів російського Центробанку та використання їх для відновлення України після війни. “Я дуже “за”, оскільки цей крок є абсолютно логічним“, – сказав він в інтерв’ю Financial Times, яке вийшло 9 травня.

Боррель наголосив, що питання оплати відновлення України – одне з ключових на порядку денному. Для цього знадобиться сотні мільярдів євро, а основний тягар ляже на країни Євросоюзу.

Для нас важливо, щоб Євросоюз та США швидше домовилися про реалізацію цієї ідеї. І щоб частина цих грошей вже найближчими місяцями була спрямована на підтримку українців, які постраждали від російської агресії.

Financial Times згадує ще одне перспективне джерело фінансування наших потреб. Наприкінці квітня Байден запропонував продати активи російських мільярдерів та використати виручені гроші. Минулого тижня цю ідею підтримав президент Європейської ради Шарль Мішель. Наразі, пише видання, чиновники Єврокомісії вивчають юридичні способи здійснити її.

Росія вже заподіяла нам збитків у розмірі, який перевершує всі західні активи Центробанку РФ та російських мільярдерів, разом узяті. Тому завдання нашої дипломатії – домогтися беззастережної конфіскації цих активів на користь України.

“Росія має заплатити за свою агресію високу ціну” – поки що це не більш ніж риторична фігура. А нам потрібно, щоб це стало доконаним фактом.

Юрій ВишневськийПолітичний оглядач

MIXADV

цікаве