Євген Магда про політичне майбутнє Разумкова після відставки

Хто з олігархів може зацікавитися Разумковим як політичною інвестицією, “ДС” поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда
Євген Магда / fakty.ua

“ДС” Спікер Дмитро Разумков зараз знаходиться на лікарняному, і це поки рятує його від передбачуваної відставки. З огляду на останні події в Раді — залишається ймовірність того, що глава парламенту втримається в кріслі?

Є.М. Це залежить від того, наскільки вистачить волі команді Зеленського, бо вони поки що нагадують ентузіастів, які хочуть чогось добитися, але не завжди знають як це зробити. Тому тут є певні проблеми. Думаю, що рішення по відставці є, але втілити його в життя буде не зовсім просто. Тому що є певна процедура, спочатку відсторонення, потім він має прозвітуватися — є певні аспекти, які не дозволяють це зробити за принципом політичної катапульти.

Але є проблема ще й в іншому, що Разумков, з огляду на його досвід попередньої діяльності — один з найдосвідченіших членів партії “Слуга народу”. Якщо Банковій вдалося продавити законопроект про олігархів, це зовсім не означає, що таким же успішним буде голосування по Разумкову.

“ДС” Поведінку Разумкова останнім часом можна назвати викликом для Офісу президента — він дає інтервʼю каналу головного опонента Зеленського, тролить народних депутатів, які помилково проголосували за його поправку в “антиолігархічний” закон. Виглядає так, що він не тримається за свою посаду?

Є.М. Насправді, з посади спікера лише Леонід Кравчук став президентом. За наступні майже 30 років ніхто такого успіху більше не мав. Разумкову треба добитися, щоб він потрапляв в усі рейтинги популярності. В останньому дослідженні КМІС, наприклад, Кіра Рудик є, а Разумкова немає, що дуже дивно.

Крім цього, йому напевне доведеться робити більш різкі заяви. Згадаємо досвід Арсенія Яценюка, який при завершенні каденції на посаді спікера йшов на президентські вибори і діяв саме так.

Розумкову в цій ситуації треба якомога активніше себе проявляти, також потрібні дієві союзники. Хтось вже говорить в даному контексті про Кличка чи про Авакова, тощо. Це насправді непросто, бо командна гра не відноситься до переваг українського політикуму.

“ДС” Уявімо, що Разумкова зняли. Що йому робити далі? Вступити до фракції “слуг народу” чи залишитися позафракційним? Почати обходити потенційних спонсорів чи чекати цікавих пропозицій?..

Є.М. Думаю, що у нього не буде проблем зі спонсорами, скоріше з браком публічних постатей в команді. Разумков сам по собі людина правильна, його навіть жартома називали “регіональним комсомольцем”. Тому поки що спікеру варто б до своєї поведінки додати трохи політичної хуліганистості. Це для нього складно, тому має більше розширювати коло своїх контактів і показувати, хто ще з ним може піти не тільки на президентські, а й на парламентські вибори. Ми розуміємо, що він уже не буде балотуватися від “Слуги народу”. Побачимо, для кого він може стати локомотивом з його високим рівнем довіри, бо немало політиків просто “згоріли”, маючи високий рівень довіри і багато іншого, але не зумівши використати свій потенціал. Політичний аванс можна надбати лише за рахунок активних дій. Думаю, що поїздки Разумкова як голови Верховної Ради Україною та в зону ООС, — це теж елементи пошуку себе і своїх людей.

Після відставки він швидше за все буде позафракційним, навряд чи увійде в якусь фракцію чи групу, бо це йому ні до чого. Він може увійти лише у свою депутатську групу.

“ДС” Хто може зацікавитися Разумковим як політичної інвестицією — Ахметов, Пінчук, ще хтось із представників великого бізнесу?

Є.М. У нашій країні Разумковим може зацікавитися будь-який фігурант майбутнього списку олігархів, з огляду на те, що він опирався цьому контраверсійному закону. За винятком хіба що Петра Порошенка, бо це занадто різні “політичні пісочниці”. А так можуть бути різноманітні варіанти.

“ДС” Дійсно, у Разумкова високий рейтинг довіри, але він далеко не завжди може бути конвертований в рейтинг підтримки політика виборцями. За яких умов політичний проект на чолі з Разумковим має шанси злетіти?

Є.М. Швидше за все, він піде у нішу російськомовного електорату, йому там досить затишно і, думаю, там він буде діяти достатньо активно. Але, зауважте, він не робить якихось різких рухів, які б від нього відвернули патріотів. У нього було декілька реверансів на тему російської мови, але казати, що він стовідсотковий “регіонал”, який не перевиховався, я б не став. Певна політична аморфність може допомогти на виборах, але йому треба зберегти свої чесноти до старту кампанії та набути стратегічних союзників і нових членів своєї команди.

MIXADV

цікаве