Той, хто першим встановив у нашому місті погруддя Шевченка

В Україні презентували рейтинг міст за якістю життя та комунальних послуг

16/09/2021 admin 0

В Україні презентували рейтинг міст за якістю життя та комунальних послуг. Його склав Міжнародний республіканський інститут (МРІ) в Україні спільно з Соціологічною групою “Рейтинг”. Він складений відповідно до індексу оцінки […]

Цього літа виповнюється 145 років від дня народження Юрія Івановича Тобілевича, агронома, громадського діяча, сина відомого драматурга І.К. Карпенка-Карого (Тобілевича).

 

Народився 1876 році в Єлисаветграді (нині м. Кропивницький). Закінчив Єлисаветградське земське реальне училище, Львівський політехнічний інститут та Празьку Вищу сільськогосподарську школу. У Львові познайомився із поетом Миколою Вороним. Деякий час жив у Івана Франка, зустрічався із співачкою Соломією Крушельницькою. Закохався у неї, їздив до неї в Італію, але вона надала перевагу оперній кар’єрі. Повернувшись у рідні краї, жив на Хуторі Надія, де займався сільським господарством. Після смерті Івана Карповича переїхав до Єлисаветграда, мешкав у будинку на вул. Знаменській,13 (нині Тобілевича, 16), де знаходиться літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького.

Був одружений з Наталією Всеволодівною Авдєєвою, донькою відомого в Єлисаветграді нотаріуса. У родині було троє дітей: сини Андрій та Назар і донька Галина. Юрій Іванович – учасник Першої світової війни, був командиром роти 2-ої російської армії, якою командував наш земляк генерал О. Самсонов. У 1914 році після поранення і важкої контузії повернувся до Єлисаветграда. Півтора роки тяжко хворів. Після видужання працював головним агрономом у міській управі. Член Єлисаветградської міської думи, улітку 1918 року був призначений комісаром освіти Єлисавеоградського повіту.

Певний час очолював єлисаветградську «Просвіту». У березні 1920 року з його ініціативи був встановлений бюст Т. Шевченкові у сквері, де й нині стоїть пам’ятник Кобзареві, у місті з’явилась Шевченкова вулиця. Під час Української Народної Республіки Ю.І. Тобілевичу пропонували посаду міністра сільського господарства УНР, від якої він відмовився. У 1921 році будьонівці арештували Юрія Тобілевича і відправили до Бердичівського концтабору, де він разом з родиною перебував кілька місяців. Після звільнення працював у Єлисаветградській педагогічній школі.

Помер у 1925 році в Єлисаветграді.

Підготувала Наталя Мельниченко

 

MIXADV

цікаве