Набити кишені. Навіщо Зеленському репетиція референдуму про “свободу Донбасу”

Друге питання фейкового опитування, озвучене Зеленським, напевно буде використане для відколювання від України Донецької та Луганської областей

На даний момент ні Володимир Зеленський, ні хто-небудь з «Слуги народу» не подав жодного законопроєкту про ВЕЗ на Донбасі
На даний момент ні Володимир Зеленський, ні хто-небудь з «Слуги народу» не подав жодного законопроєкту про ВЕЗ на Донбасі / Shutterstock

Уранці 15 жовтня Володимир Зеленський озвучив своє друге питання з п’яти: «Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?» І тепер всіх, звичайно, цікавить, що буде далі. Ми не будемо фантазувати, а викладемо коротко те, про що говорять джерела з оточення Зеленського.

Репетиція референдуму

Найважливіший офіційний коментар дав представник президента у Верховній Раді, перший віцеспікер парламенту Руслан Стефанчук. В ефірі телеканалу «Україна 24», що належить Ринату Ахметову, він пояснив: «Всеукраїнське опитування — це пробник референдуму для того, щоб ми могли визначити, які питання для громадян України є важливими і яка позиція з цих питань. Я не виключаю, що деякі з цих питань, які будуть обговорені, в подальшому можуть бути ініційовані в порядку референдуму».

Таким чином, слідом за опитуванням “пʼять питань Зеленського” 25 жовтня піде референдум, який буде мати юридичну силу. Тобто 25 жовтня Банкова збирається скористатися місцевими виборами, щоб провести репетицію референдуму по Донбасу. Але важливий не тільки сам цей факт.

Не менш важливим є те, що за нинішньою репетицією ми бачимо, який спосіб проведення референдумів обрав Зеленський. Він намагається продати українцям жалюгідну пародію на народовладдя, принципово відмовляючись надати рівні можливості прихильникам відповідей «так» і «ні».

Зеленський навіть не намагається зробити вигляд, що він стоїть «над сутичкою». Інакше він сказав би: «Є думки за і думки проти, давайте послухаємо тих і інших, а потім виберемо, яку позицію підтримати». Ні, Зеленський чітко стоїть на боці одного варіанту відповіді, а саме: варіанту «так» — Офіс президента в офіційному роз’ясненні чітко і однозначно за це агітує. До того ж всю процедуру опитування контролюватиме Банкова. Прихильникам же варіанту «ні» не забезпечена можливість агітувати в державних ЗМІ (включаючи той же сайт президента), також їм не дозволять контролювати хід голосування і чесність підрахунку голосів. Тому можливі будь-які фальсифікації на всіх етапах проведення опитування, включаючи масове вкидання підроблених бюлетенів.

Отже, можна не сумніватися, що Зеленському намалюють на “референдумі” 25 жовтня ті результати, які він захоче. І на питання по Донбасу він отримає, скажімо, свої бажані 73%. Але що ж далі?

Далі почнуться тлумачення результатів: за що, власне, проголосували українці? Що таке ця ВЕЗ і як її будуть створювати?

Дубль «Новоросії» від Банкової

Банкова зараз навмисно дає туманні роз’яснення, які можна тлумачити по-різному. Особливо шокує те, що Зеленський розглядає вузьку довгу смугу (довжиною понад 500 км) вільних територій Донеччини та Луганщини, що простягнулася від Міловського району на північному сході Луганщини до Маріуполя на півдні Донеччини, як єдиний регіон, який нібито необхідно «зшити» згідно «концепції регіональної економіки».

Принаймні, саме так роз’яснює Офіс президента. «Зрозуміло — і це ще раз підкреслимо — спочатку все буде відбуватися на підконтрольній Українській державі території», — запевняє Банкова. Добре, припустимо, і що ж конкретно вона хоче там зробити? «Прийшовши на дільницю для голосування на місцевих виборах, українці зможуть самостійно відповісти на питання про створення в Донецькій і Луганській областях вільної економічної зони. Це вкрай важливе питання, яке зможе забезпечити країні можливість укорінення дійсно ефективної реінтеґраційної моделі. Йдеться про концепцію регіональної економіки, яка “зшиває” регіон», — йдеться в роз’ясненні Офісу президента.

З яких це пір вільні території Донеччини та Луганщини стали одним регіоном? Зеленський не знає, що за Конституцією Донецька і Луганська області — це різні регіони?

І це ніяка не обмовка. Банкова навмисно і усвідомлено просуває в українську суспільну свідомість тезу про те, що Донеччина і Луганщина — це один регіон. Раніше цим займалися апологети «Новоросії», а тепер — Офіс президента України.

Ось ще цитата з роз’яснень Банкової: «Виходимо саме з тієї мотивації, що створення на Донбасі, на вільній частині, спеціальних економічних умов істотно вплине на темпи і концепції ефективної реінтеграції». І ще: «Спростити реінтеграцію, відійти від традиційно пасивного очікування позитивного рішення можна тільки за рахунок більш проактивної і ініціативної нашої позиції. Привабливою і перспективною в першу чергу для всього регіону».

Може бути, це тільки думка президентського Офісу, а сам Зеленський вважає інакше? Наведемо ще раз питання, яке запропоноване на “референдум” під час місцевих виборів 25 жовтня, як його сформулював сам Зеленський: «Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?» Як бачимо, йому терміново знадобилася ВЕЗ саме «на Донбасі», немов це один регіон.

А тепер поставимо собі запитання: навіщо Зеленському «зшивати» Донецьку та Луганську області в один регіон, та ще й згідно «концепції регіональної економіки»? Щоб розвалити єдину українську економіку на дві дюжини регіональних економік? Або просто, щоб полегшити відколювання від України Донецької та Луганської областей?

У кінці серпня Вітольд Фокін, який став першим заступником голови української делегації в ТКГ по протекції своєї внучки Маші Фокіної — подруги дитинства Андрія Єрмака, публічно висловився за особливий статус «всього Донбасу». Зеленський пізніше вигнав Фокіна з ТКГ, але зараз, по суті, просуває ту ж ідею, тільки в іншій упаковці — каже про створення ВЕЗ на Донбасі. Фактично це означатиме особливий економічний статус Донбасу, за яким, ясна річ, піде і особливий політичний статус.

Банкова, до речі, дуже прозоро натякає на такий розвиток подій. Вона зізнається, що тема ВЕЗ на Донбасі «є наріжною для багатовекторного мирного плану держави». Тобто, судячи з цих заяв, сьогодні Зеленський має намір реалізувати економічний вектор особливого статусу Донбасу, а завтра настане черга політичного вектора.

Можливий сценарій створення ВЕЗ «Донбас»

Утім, від Банкової можна чекати і ще більш радикальних сюрпризів по Донбасу. Цифра 73% — вона адже п’янить. І зриває будь-які запобіжники, тим більше що ОПУ завбачливо створив собі широкий простір для політичних маневрів.

Принципово важливий факт: на даний момент ні Зеленський, ні хто-небудь зі «слуг народу» не подав жодного законопроєкту про ВЕЗ на Донбасі. Тобто всі ці роз’яснення, що публікуються на президентському сайті, — не більше, ніж казки для довірливих.

У той же час у Верховній Раді чекає розгляду законопроєкт №1093 «Про створення та функціонування вільної економічної зони “Донбас”, внесений Вадимом Новинським і ще чотирма нардепами-мажоритарниками, близькими до Ахметова. І ніщо не перешкодить Зеленському сказати, що раз народ підтримав ВЕЗ на Донбасі, то тим самим він підтримав законопроєкт №1093, а значить, потрібно швидше його приймати.

Привабливість у тому, що цей проєкт пропонує відразу ж (на наступний день після опублікування закону) створити ВЕЗ «Донбас» в ОРДЛО, тобто на окупованих територіях Донеччини та Луганщини. І особливо смачна родзинка — це висновок антикорупційного комітету, що приводить довгий перелік виявлених у законопроєкті корупціогенних чинників, що завершується висновком: «Зараз є ризик перетворення вільної економічної зони на Донбасі в офшор. З метою усунення корупціогенних чинників вказаний законопроєкт доцільно відхилити».

Навряд чи потрібно нагадувати, що своє перше запитання Зеленський поставив про покарання за корупцію. ВЕЗ на Донбасі, за яким би сценарієм вона не створювалася, в будь-якому випадку може стати величезною корупційною діркою. Але Зеленського це, схоже, не лякає, адже це буде узаконена корупційна діра, де вся контрабанда буде легально звільнена від митних зборів, а тіньова економіка — від податків.

MIXADV

цікаве