Трохи шокуючої історії про медицину і миття рук

Уряд змінив карантинні обмеження. Що нового

09/04/2020 admin 0

Кабінет міністрів на своєму засіданні у середу вніс зміни до постанови про запобігання поширенню COVID-19. Джерело: телеграм-канал прем’єр-міністра Дениса Шмигаля Пряма мова: “Уточнили перелік об’єктів, […]

20 березня компанія Google присвятила свій дудл Ігнацу Земельвейсу. Акушеру, якого вважають основоположником асептики.

Саме він помітив, що миття рук лікарів перед прийняттям пологів зменшує смертність породіль. За це «відкриття» його засміяли колеги, витурили з професії і запроторили до психлікарні, де «лікували» проносним, обливанням водою та побоями.  Зрештою в тій психлікарні Земвейльс і помер, після чергового побиття, яке призвело до сепсису, з яким боровся все життя.

У 1847 році, намагаючись зрозуміти причини післяпологової гарячки (сепсису) у багатьох породіль — і, зокрема, того факту, що летальність при пологах у лікарні на 30—50 % перевершувала летальність при домашніх пологах. Земмельвейс припустив, що інфекцію приносять з інфекційного та патологоанатомічного відділень лікарні. Лікарі в той час багато практикували в прозекторській, і приймати пологи часто прибігали просто від мерця, витерши руки носовими хустками. Земмельвейс зобов’язав персонал лікарні перед маніпуляціями з вагітними і породіллями знезаражувати руки зануренням їх в розчин хлорного вапна. Завдяки цьому смертність серед жінок та новонароджених впала більш ніж усемеро — з 18 до 2,5 %.

Однак гіпотеза Земмельвейса не знайшла швидкого визнання. Більше того, впровадження його відкриття зустрічало всілякі перешкоди. Відкриття Земмельвейса викликало різку хвилю критики як проти його відкриття, так і проти нього самого — колеги підіймали Земмельвейса на сміх і навіть цькували його. Директор клініки, доктор Кляйн, заборонив І. Ф. Земмельвейсу публікувати статистику зменшення смертності після впровадження стерилізації рук і вигнав його з роботи, незважаючи на те, що смертність у клініці різко впала. Більше того, Кляйн заявив, що «вважатиме таку публікацію доносом». Земмельвейс писав листи провідним лікарям, виступав на лікарських конференціях, на власні кошти організовував навчання лікарів свого методу, видав окрему працю «Етіологія, сутність і профілактика пологової гарячки».

Однак за життя його метод так і не заслужив скільки-небудь широкого визнання, а по всьому світові тривала загибель породіль через сепсис.

Ця історія відбувалась якихось 150 років тому, тоді коли Етьєн Ленуар вже сконструював перший придатний до використання двигун внутрішнього згорання, а інженер Алан Крей запатентував вогнегасник, а в Англії – курсували паровози. Але ще більше шокує, що сьогодні в 21 століття зустрічаються люди з Середньовіччя, яким потрібно пояснювати, чому важливо мити руки.