Пастка миру

ютос – тисни – підтримай!
Чи ризикне нова влада України вже навесні провести місцеві вибори на окупованій частині Донбасу?

У Києві закінчилася 16-я щорічна зустріч «Ялтинської європейської стратегії» (YES) – наймасштабніша міжнародна конференція «від приватної особи». До анексії Криму фонд мільярдера і мецената Віктора Пінчука влаштовував такі збори в символічному місці, Лівадійському палаці, останніми роками – в «Мистецькому Арсеналі», найбільшому культурно-мистецькому комплексі столиці. Аж до 2014-го на YES, обговорюючи європейське майбутнє країни в глобальному контексті, нагадували: форум – сполучна ланка в спілкуванні лідерів України, Європейського союзу, США, Російської Федерації та інших частин світу.

У вересні 2013 року, на порозі Майдану і війни, яких ніхто не чекав, конференцію в Лівадії вітали Віктор Янукович разом з президентом Литви Далею Грібаускайте. Янукович запам’ятався фразою: «Україна знаходиться між двома монстрами – ЄС і Росією. Ми це відчуваємо щодня », а Грібаускайте він представив аудиторії як« Гріскауте ». Серед топ-учасників дискусій значився і Сергій Глазьєв. Говорили тоді про фактори успіху України та світу в епоху змін. Зміни, дійсно, трапилися величезні …

Закритий формат і статусність заходу – з одного боку, і можливість донести до гостей зустрічі більше, ніж вони могли б дізнатися про актуальну української влади з офіційних джерел, – з іншого, завжди перетворювала кілька днів проведення YES в спектакль з відкритим фіналом: чия візьме? Поточного президента з командою або його критиків? Віктор Пінчук, крім ролі господаря, грав і роль модератора, лавіруючи між місцевими групами впливу, центрами прийняття рішень і своїми численними зарубіжними друзями і партнерами.

Темою цьогорічного форуму – «Щастя зараз. Нові підходи до світу в кризі »- стимулювали вироблення оптимізму серед чотирьох з гаком сотень політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських активістів з 26 країн світу (російське« присутність »уособлював екс-радник Путіна Андрій Ілларіонов), не кажучи вже про президента Зеленський, спікера Разумкова, прем’єрі Гончаруку і ключових українських міністрах, яким запропонували публічно поміркувати про «уряд для щастя». Бенефіс представників правлячої Зе-команди міг пояснюватися особистим мотивом організатора конференції.

Хто вигадав Мінський протокол? Автора!

Як відомо, 81-річний тесть Пінчука, Леонід Данилович Кучма, прийняв пропозицію нового глави держави повернутися на залишену рік тому посаду, яку ворогові не побажаєш: очолити українську делегацію в Тристоронньої групі в Мінську. Підпис другого президента країни стояла під «Протоколом за підсумками консультацій Тристоронньої контактної групи щодо спільних кроків, спрямованих на імплементацію Мирного плану президента України П. Порошенко і ініціатив президента Росії В. Путіна», датованого 5 вересня 2014 року, – поряд з автографами спецпредставника ОБСЄ Тальявіні , посла РФ в Україні Зурабова і ніяк не названих Захарченко з теслярські. У недавньому інтерв’ю «Українській правді» Петро Порошенко повідомив, що насправді документ готувався їм, Петром Порошенко, власноруч, разом з Ангелою Меркель. І не в Мінську, а на саміті НАТО, в Кардіффі.

Ілларіонов звірив текст «Протоколу …» з положеннями так званого «Плану Путіна щодо врегулювання конфлікту в Україні», що побачив світ трохи раніше 3 вересня 2014 року. І видав прямо до початку YES колонку: автором пунктів про необхідність прийняття законів України про особливий статус ОРДЛО, про недопущення переслідування і покарання осіб «у зв’язку з подіями, які мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей України», а також про «інклюзивну загальнонаціональному діалозі »є Порошенко з Меркель, а не Путін.

Саме ці тези викликають найбільшу критику патріотичної частини суспільства, яка не може пробачити Зеленському перемоги на виборах, і впевнена: він збирається «втюхати» Донбас на умовах Кремля

– реалізовувати до останньої коми Мінський протокол, знищуючи європейські перспективи України. Кучмі (тобто опосередковано Пінчуку) доведеться усіма силами, зв’язками, засобами, в тому числі і масової інформації, що належать мільярдерові і меценату, «відпрацьовувати» підпис – допомагати обраному главі держави виконати нездійсненне.

«Протокол …» в Україні вважають актом надмірного компромісу, який тим не менш допоміг припинити активні бойові дії на Донбасі і сприяв запровадженню західних санкцій проти Росії, що не виконує свою частину зобов’язань. Тут визнають, що вихід з Мінських домовленостей загрожує не тільки поверненням до гарячої фази війни, а й розчаруванням з боку ЄС з усіма наслідками. Тактика Порошенко полягала в затягуванні процесів, що стосуються внутрішньополітичних питань. Тим більше що до них об’єктивно не доходило. Війна впала в ДРІБНОВОГНИЩЕВИМ, хронічну стадію. Непідконтрольна частина жила в лихоліття, решта країни – в суперечках: відгородитися чи стіною від і так віддаляються в сенсі світогляду громадян? Продовжити чи боротьбу за приблизно три мільйони чоловік і самий замінований регіон в Європі? Вірити, що Росія коли-небудь та випустить Україну зі своєї імперської орбіти?

Зеленському все дісталося у спадок. Але зобов’язання відновити мир, не втративши ні територій, ні людей, ні курсу на ЄС і НАТО, новий президент взяв сам.

Поки, за даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», рівень задоволеності роботою президента зростає – в порівнянні з липнем став вище в півтора рази. 71% опитаних українців подобаються його дії, 11% – не подобаються, 18% не визначилися.

Володимир Зеленський. Фото: AP Photo / Єфрем Лукацький / ТАСС

Петро Порошенко, який попередні п’ять минулих років за традицією відкривав «Ялтинську європейську стратегію», на форумі був відсутній, хоча місце було зарезервовано. Його викликали в Державне бюро розслідувань – розпитати про ренаціоналізації Приватбанку і про потрапляння українських моряків у полон. Володимир Гройсман, Арсеній Яценюк та ряд колег майданівського призову запрошення прийняли, з’явилися, але успіхом у преси не користувалися. Юлія Тимошенко, здається, вперше захід пропустила. Іноземна частина аудиторії вбирала враження.

Українське щастя сьогодні виглядало так: домогтися миру, але не за всяку ціну.

Як читати формулу Штайнмайера

Багато заяв, зроблених на YES і паралельно з конференцією, виявилися резонансними.

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко, дипломат із завидною послужним списком, дав в кулуарах зустрічі коментар агентству «Інтерфакс-Україна»: «Ми погодилися на Мінські домовленості п’ять років тому, в тому числі і на проведення виборів … У них (на окупованих територіях Донбасу. – О. М.) вже двічі були фейковий вибори, ми їх не визнаємо.

Зараз ми пропонуємо провести одночасно (місцеві. – О. М.) вибори по всій території України, включаючи окуповану. Подивимося, чи спрацює це, по часу виключно ».

І додав, що так звану «формулу Штайнмайера» погодив ще в 2016 році Петро Порошенко, «а ми обговорюємо, в якій формі виконувати. Там немає нічого такого, щоб звинувачували в «Зрада» або «Перемозі». Місцеві вибори в Україні планують вже на весну наступного року.

ДОВІДКА «НОВОЇ»

«Формула Штайнмайера», запропонована міністром закордонних справ Німеччини, нині чинним Федеральним президентом ФРН – не затверджений країнами – учасницями «нормандської четвірки» компромісний порядок виконання комплексу заходів щодо врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. Формула ніде не зафіксована, що не публікувалася, по-різному «читається» Києвом, Москвою і, здається, самим Штайнмайером. У загальних рисах її суть виглядає так: спочатку провести в Україні конституційну реформу з децентралізацією в якості ключового елемента і ввести в постійне законодавство особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей, а потім відновити повний контроль над державним кордоном з боку уряду України в зоні конфлікту, яке повинно початися в перший день після місцевих виборів і завершитися після всеосяжного врегулювання процесу, коли ОБСЄ зробить висновок – чи відповідали проведені ви ори європейським стандартам.

Коротше, після коментаря Вадиму Пристайко довелося терміново збирати в рамках YES брифінг.

Міністр уточнив позицію. В Конституції України не будуть вноситися зміни – ніяких особливих статусів Донбасу, а для ОРДЛО пропонується розвиток в рамках децентралізації: «Той стороні, що зараз знаходиться за лінією дотику, даємо зрозуміти – вони можуть об’єднувати громади, очікувати певних можливостей, в тому числі фінансових, як і зараз області і райони в Україні. Це і є максимальна пропозиція, яку ми робимо ». Але як технологічно планують організувати виборчий процес на окупованих територіях, де не діє українське законодавство, немає ні українських партій, ні вільних ЗМІ, міністр не пояснив. А його попередник на посаді, Павло Клімкін, назвав таку ініціативу «троянським конем Путіна». Не виключено, за допомогою заяви Пристайко просто проводили тест: чи знайдеться вихід з пастки, в яку потрапила попередня влада?

Вадим Пристайко. Фото: Pavlo_bagmut / Ukrinform via ZUMA Wire / ТАСС

Формулу Зеленського, раніше озвучену під час вітальної промови, зал прийняв оплесками. «Ті, хто відважно захищає Україну, повинні повернутися переможцями. Ми повинні завершити війну і повернути свої території. Але єдиний шлях до цього – дипломатія і санкції. Я не втомлююся повторювати всім нашим світовим партнерам, які нам допомагають, але іноді думають про зняття санкцій з Росії: «Ви втрачаєте гроші? Серйозно? Вибачте, але ми втрачаємо людей! »« У цивілізованому світі нормально платити податки для забезпечення порядку.

Санкції – це фактично ті самі жорсткі світові податки, необхідні для світового порядку. Якщо завгодно – це податок заради миру », – сказав президент.

З приводу термінів виборів на окупованих територіях він висловився обережно: мовляв, коментувати що-небудь зможе тільки після зустрічі в «нормандському форматі» і виведення російських військ.

І тут виявилися, що, по крайней мере, два іменитих іноземні учасники форуму, причетних до майбутнього «українському щастя», користуються різними дорожніми картами. «У нас є принцип, як читати Мінськ – це план Штайнмайера, і я вважаю його гарним ґрунтом», – цитую виступ Мирослава Лайчака, глави ОБСЄ, міністра закордонних справ Словаччини. «Раніше ми бачили, як сторони (Україна та РФ. – О. М.) просто переводять стрілки один на одного (в питанні мирного врегулювання. – О. М.), але зараз ситуація змінилася. Раніше російська сторона говорила, що вона хоче миру, але не має партнера в Україні. Тепер у них є партнер, і ми побачили перші результати: обмін полоненими, прогрес навколо моста в Станиці Луганській, і так далі ». Про те, що Україна є жертвою агресії з боку неназваних сил, пан Лайчак згадав через кому.

У той же час спецпредставник держдепартаменту США Курт Волкер відверто заявляв в інтерв’ю на полях YES: «На даний момент ми дуже схвалюємо ситуацію в Україні і сподіваємося, що це дасть імпульс мирним переговорам. Україна посилюється проти Росії … Реалізація формули Штайнмайера можлива тільки після того, як вибори відбудуться. Але для вільних і чесних виборів потрібна вільна, спокійна, безпечне середовище … Поки ми не бачимо, що Росія на це погодилася або що-небудь для цього зробила.

Потрібно, щоб Росія вивела війська. Повинні бути розформовані нелегальні збройні формування, які підтримуються Росією ».

Напередодні Київ отримав від США 11 цифрових передавачів DVB-T2 для збільшення та покращення українського цифрового сигналу на кордоні з окупованими територіями, щоб діставало до Донецька з Луганськом і Криму. Але проти Останкінської голки, яка шостий рік впивається в мізки, такого антидоту мало.

… «Світ ловив мене, але не спіймав», – заповідав написати на своїй могилі майже триста років тому мандрівний філософ Григорій Савич Сковорода. «Думаю, можу вивести таку формулу: бути слугою народу означає правити заради щастя цього народу», – сказав Віктор Пінчук у вітальному слові до присутніх на YES, звертаючись до президента України, який перебував в першому ряду залу. Здається, Зеленський зловив його погляд.

Глобальне дослідження, ініційоване і проведене під егідою фонду Пінчука, охопило 52% населення світу. Українці, згідно з отриманими даними, виявилися оптимістами номер один в розрізі найближчих п’яти років.

https://www.novayagazeta.ru/articles/2019/09/17/82003-lovushka-mira

Натисни – підтримай Сурму!