СУРМА

Гірше, ніж у Гондурасі: чому Україна бідніша за країни Латинської Америки

Українська влада останнім часом поширює заяви: мовляв, якщо буде дешевий газ і «халявні» соціальні стандарти, то Україна стане схожою… на Венесуелу, де економічна ситуація, м’яко кажучи, не найкраща.

Прихильники теперішнього глави держави взагалі полюбили цю тему і лякають електорат зубожінням «по-латиноамериканськи», якщо вони не голосуватимуть за «стабільність» і «добробут» від Петра Олексійовича.

Та чи справді європейській Україні варто остерігатися економічної ситуації, яка панує в країнах Латинської Америки? Судячи зі статистики 2017 року, в Аргентині офіційна мінімальна заробітна плата за даними ООН, становила 468 доларів, пенсія — 400 доларів, середня зарплата — 1 108 доларів; у Бразилії мінімальна зарплата — 298 доларів, середня — 778 доларів США.

У Чилі мінімальна зарплата — 433 долари, середня — 1 021 доларів. Навіть у Гондурасі (пригадуєте іронічний мем «не ту країну назвали Гондурасом»?) мінімальна зарплата становила 210-363 долари США. В Уругваї мінімальна зарплата — понад 300 доларів, середня — 700 дол. У Парагваї «мінімалка» — 363 дол. США.

Тоді як в Україні того ж 2017 року мінімальна зарплата була на рівні 115 доларів, і лише на початку 2019-го зросла до 150 доларів. А середня станом на грудень 2018 року — 275 дол. Прикметно й те, що більшість країн Латинської Америки за рівнем ВВП перебувають на суттєво вищій від України позиції.

Середня зарплата у Латинській Америці за 2017 рік

При цьому ціни на товари та продукти у країнах Латинської Америки орієнтовно — на рівні українських. Так, у Колумбії, де мінімальна зарплата станом на 2019 рік становила 260 доларів, а середня — 400-500, ціни у супермаркетах приблизно, як і в Україні:

Дані з відкритих джерел

За рівнем мінімальної зарплати, Україна перебуває поруч лише з однією південноамериканською країною — Нікарагуа.

Отже, Україну за рівнем життя вже варто порівнювати не з Латинською Америкою як найгіршим взірцем суспільно-економічної формації, ,а вочевидь, із Африкою? Про це ІА «Вголос» питав у експертів.

Володимир Лановий, екс-міністр економіки України:

Україна розвивається за сценарієм країн Латинської Америки. Зараз єдиною відмінністю від цих держав із Україною є те, що у нас немає великого наркотрафіку та наркокартелів.

Проте з точки зору економічних трендів, ми рухаємося латиноамериканським шляхом. По-перше, у нас приватизація великих об’єктів відбувається точно так само, як у Мексиці, Венесуелі — їх скуповують наближені до влади олігархи. Українська влада в найкращих традиціях «бананових республік» додумалася націоналізувати великі приватні банки і це шкодить країні, бо таким чином фінансові установи припиняють фінансувати справді прибуткові проекти, натомість дають кошти в кредит таким недокомпаніям, як «Укрзалізниця», «Укрпошта» тощо. Але при цьому у країнах Латинської Америки рівень життя уже вищий, ніж в Україні. Та й за рівнем ВВП вони нас перегнали.

У сільському господарстві у нас також впровадили традиції Латинської Америки: Україну перетворили на “бананову республіку”, тобто постачальника сировини. Схожість є й у тому, що з України, як і країн Латинської Америки, більшість людей хоче просто виїхати туди, де жити краще.

Ще одна ознака — Україна вже стала поліційною державою, коли правоохоронці захищають не громадян, а владу. Як і у державах Латинської Америки. Президент Петро Порошенко діє фактично за кращими традиціями світових диктаторів, він спрямував усю правоохоронну систему на захист власних інтересів.

Олександр Охріменко, економіст:

Наші реформатори, брешучи з екранів телевізорів про те, що без них Україна не виживе, забувають, що за рівнем мінімальної зарплати нас перегнав уже навіть Гондурас.

Якщо ж говорити про те, на якому ми місці серед країн, що розвиваються, то Україна перебуває у «середнячках», але дуже довго там перебуває, понад чверть століття. Біда в тому, що в Україні реформ ніхто не робив і не збирається робити. Це вже очевидно.

«Такі країни, як Бразилія чи Мексика, ми й за п’ять років не зможемо наздогнати»

Натомість, якби влада взялась впроваджувати зміни в Україні, а не красти, ми за п’ять років б були десь на рівні Туреччини. Щодо Латинської Америки, то такі країни, як Бразилія чи Мексика, ми й за п’ять років не зможемо наздогнати.

Олег Соскін, голова Інституту трансформації суспільства, економіст:

У Латинській Америці є велика кількість країн, які доволі впевнено почуваються. Й Україні до них далеко. От Уругвай, Парагвай і Чилі — це країни із середнім рівнем розвитку.

Натомість українська влада вирішила і на Венесуелі піаритись, заявляючи, що обіцянки знизити ціну на газ чи нарешті створити українцям гідні соціальні умови, одразу перетворить Україну на Венесуелу.

У Венесуелі зараз при владі прихильники так званого боліваріанського соціалізму. Там величезна корупція. У них уся державна верхівка влади на чолі з військовими займається наркотрафіком. Власне, тут є певна схожість із Україною, просто у нас не торгують наркотиками.

Однак у Порошенка є багато схожого з Мадуро. Наш Президент, як і Мадуро, створив системно-командну модель економіки. У Венесуелі середній клас уже знищений, в Україні над цим ще працюють. З Венесуели масово втікає населення, з України також. Українські олігархи й їхнє оточення точно те саме роблять із Україною, що й Мадуро та його наближені з Венесуелою. Єдине, що у нас це не так помітно, бо МВФ рефінансує зовнішній борг України, а у Венесуелі цього немає. Але всьому є межа.

Тобто Україна, як і Венесуела, — це багаті на ресурси держави, які могли б уже давно бути хоча б на рівні з Польщею. Але так звані еліти дограбовують у цих країнах останнє.

Марія Бойко

MIXADV

цікаве