Cуперниця Лукашенка покинула Білорусь: чому не варто її критикувати

​Україна відмовилась визнати президентом Лукашенка та інавгурацію

24/09/2020 admin 0

Міністерство закордонних справ України після додаткових нарад і консультацій сформувало позицію щодо оцінки інавгурації і політичного статусу Олександра Лукашенка. Про це у Twitter повідомив міністр […]

Світлана Тихановська покинула Білорусь — це вкотре доводить, що за правління Лукашенка вдалося знищити опозицію та будь-яку альтернативу «бацькі».

Світлана Тихановська зараз перебуває в Литві. Як повідомила її довірена особа, Тихановську вивезла білоруська влада після того, як її 7 годин утримували в білоруському ЦВК.

У своєму зверненні Тихановська пояснила своє рішення тим, що лишилась слабкою жінкою й вирішила виїхати до дітей.

Що це означає

За роки правління Олександра Лукашенка в Білорусі вдалося знищити будь-яку реальну опозицію. І навіть зараз влада зробила все, щоб усунути Тихановську з білоруської політики.

Тим паче, що вона не є лідером чи справжнім політиком. Вона символ. А раніше була звичайною домогосподаркою, і як сама каже, хоче повернутися до цього статусу.

Цілком можливо, що силовики тиснули на Тихановську, погрожували дітьми, а можливо, обіцяли відпустити чоловіка, якщо вона «вийде» з політики.

В українському фейсбуці можна почитати здебільшого критичні думки про рішення Тихановської. Ми часто судимо про білоруські вибори з точки зору українських реалій. Проте це зовсім різні речі.

У Білорусі немає виборів, усі минулі рази — це була вистава із заздалегідь відомим фіналом. Білоруси й раніше робили спроби захистити свої голоси. Остання така Плошча (аналог Майндану) була у 2010 році. Тепер білоруси знову виходять на вулиці своїх міст.

Не варто недооцінювати репресивність білоруської системи. Усі владні структури там працюють на Лукашенка. Будь-які спроби опозиційності придушуються, як тільки починають становити загрозу режиму. Політичних опонентів «бацьки» з легкістю арештовують і засуджують, а раніше – викрадали та вбивали.

Тому можна зрозуміти мотиви Тихановської. Вона не політик, для неї сім’я важливіша, і це прекрасно розуміють білоруські спецслужби. Змусити її здатися або виїхати — це було лише питання часу. Репресивний апарат вміє залякувати та знаходити слабкості.

Лукашенко зробив все, щоб не залишити собі гідних конкурентів. В Білорусі немає справжньої політики, справжніх виборів та реальної опозиції.

У таких умовах білорусам залишається лише один шлях — народне повстання. Це не найкращий шлях, але чекати поки диктатор добровільно віддасть владу — у білоруських реаліях це малоймовірно.

Читайте також: Протести в Білорусі: що відомо зараз та як реагує світ

Можна посадити Тихановського. Можна змусити виїхати Тихановську. Але неможливо посадити всіх, хто хоче змін, кого дістав Лукашенко.

Не варто критикувати Тихановську. Вона й так спромоглася на більше, ніж від неї очікували. Вона протрималася скільки змогла. Вже давно ніхто не становив такої загрози для режиму Лукашенка як вона.

Для Білорусі це не мине безслідно.

MIXADV

цікаве