Die Tageszeitung: Втрата дару мови в Києві

Про мову і партії та політиків

06/07/2020 admin 0

  З початків національного відродження, з кінця 1980-х років, про Україну, тим більше українську державу думали-виступали доволі нечисельні групи активістів. На початку вивезти їх в […]

ютос – тисни – підтримай!
 

“Україною керує герой серіалів, який розуміє російських коміків краще, ніж власну країну”, – пише німецьке видання Die Tageszeitung.

Украиной правит герой сериалов, который понимает российских комиков лучше, чем собственную страну, - пишет немецкое издание Die Tageszeitung

З недавніх пір Україна знову фігурує в заголовках преси. Однак весь галас стосується майже виключно телефонної розмови між американським і українським президентом і його можливих наслідків для американської внутрішньої політики. Необхідно згадати і останні поступки українського президента по відношенню до Путіна, за допомогою яких він хоче дати імпульс переговорам про східну Україну. До цих поступок багато українців ставляться скептично, перш за все ті, хто виступав за демократичне громадянське суспільство на Майдані. Серед них багато письменників і представників інтелігенції.

Віче на Майдані, Збираймося браття

“Скептичне ставлення пов’язано з чуйністю інтелігенції по відношенню до гри з вигадкою, віртуальними світами і медійними бульбашками. Обрання Зеленського президентом – це така гра з віртуальною реальністю “, – відзначають славіст і перекладач Олександр Кратохвиль і письменниця Лариса Денисенко.

У квітні був обраний швидше герой серіалів, ніж справжній кандидат у президенти. Зеленський і його команда дуже вдало сконструювали ілюзорний світ, в який вони, очевидно, вірять самі. Пробудження в дійсності може, однак, сильно розчарувати населення.

Президент Зеленський позиціонує себе як народний президент і тому теми, до яких звертаються представники інтелігенції та мистецтва, здаються йому навряд чи зрозумілими і серйозними. (…) Суть проблеми полягає навіть не в тому, що він є новачком на політичній арені. За винятком апаратника Леоніда Кравчука жоден український президент не був професійним політиком. (…) Мова скоріше йде про те, що вибором президента суспільство проявило споживчу поведінку.

Порошенко обламав задум Труби, перервавши візит до Туреччини: «ну, ось він я, заарештовуйте!»

Споживачі не хочуть боїв і осмислення індивідуальних і колективних травм, вони не хочуть долати соціальні проблеми, займатися громадськими проблемами, в тому числі майбутніми, не хочуть підпускати щось занадто близько до своєї зоні комфорту.

У зв’язку з цим представники інтелігенції повинні сформулювати загальнозрозумілою критичний погляд на поточні політичні події і, всупереч поширеній споживчій поведінці, заступитися за вирішення соціальних та культурних завдань.

Сьогоднішній президент України – це людина з іншим соціокультурним кодом. У нього мало спільного з основними культурними цінностями європейських політиків. У той час як багато європейських політиків принаймні роблять вигляд, що мають ту ж культурну пам’ять, що і представники інтелігенції та мистецтва в своїй країні, і здатні зрозуміти дебати про соціальні і культурні цінності, українському президенту це не знайоме. Він перебуває в повному невіданні. Його еталон – російські коміки. Але чи чув він щось про українських дисидентів Івана і Надії Світличних? Це інший вид комунікації і мови.

Адже їм не поясниш, що такого не може бути

Те, як каже президент і як він спілкується, неприйнятно для більшої частини інтелігенції. (…) В тому, що таке могло статися, представники інтелігенції та мистецтва відчувають провину. Вони зляться на самих себе і на інших, соромляться за свою країну – перш за все перед собою, – пише Die Tageszeitung.

Влад Пономар

Натисни – підтримай Сурму!