Про  “бідну» геральдику слово замовлю…

ТЕПЕР МОСКОВСЬКА ПРОПАГАНДА

29/01/2020 admin 0

З сьогоднішнього дня частина українців залишились без телебачення. Найбільші телеканали чотирьох медіагруп закодували свої телеканали на супутнику. Хто дивиться телебачення по супутнику: ❗️люди в сільській […]

 

Геральдика нібито випадково вийшла на перші шпальти новин через Указ президента України Володимира Зеленського.

Президент Володимир Зеленський затвердив склад комісії державних нагород та геральдики.

Відповідний указ опублікований на сайті президента.

Згідно з указом, головою комісії став керівник ОПУ Андрій Богдан.

Нова комісія складається з 14 осіб, більшість з них були членами і при п’ятому президенті Петру Порошенку.

Головні думки з цього приводу. Настав час, мабуть, «відділити котлети від мух». Тобто варто відділити в окремий державний підрозділ геральдику. Саму комісію можливо варто перейменувати в департамент чи комітет. Державні нагороди це дуже серйозно, і комісія їх не роздає, як дехто може вважати,а розробляє та затверджує.

А які ж функції повинен мати департамент  чи комітет з геральдики? По перше на часі заснувати та вести державний геральдичний реєстр або навіть три по їх основним напрямкам: територіальних гербів для населених пунктів та територій, корпоративних для фірм та установ, і особистих гербів громадян України. Крім реєстрації повинна існувати функція узгодження та експертизи. А не завадить іноді і функція розробки, якщо потрібна фахова праця у цьому напрямку. Так є майже у всьому світі, лише в Україні до цього руки не дійшли.

Звичайно під цю справу потрібно змінити діюче законодавство, згідно з якого герби затверджують без реєстрації не фахівці, а вибачте за крамольну думку, іноді випадково обрані або за гречку депутати рад всіх рівнів від обласного до сільського. Фаховим підходом у цій справі іноді взагалі і не пахне.

А ще в деяких областях існують вже не перший рік геральдичні комісії. В їх рядах здебільшого присутні представники замість фахівців: архітектори, вчителіЄ, художники, музиканти і різні діячі з різних гуманітарних організацій. Дехто з них не лише чув про геральдику, але   нашвидкоруч щось читав, але все ж не засвоїв навіть основні правила геральдики.  І ці люди вершать долю представлених на розгляд геральдичних проектів… А чи довірились би ви медичному консиліуму без дипломованих медиків у складі ьз сантехніків, будівельників чи інженерів? Звичайно, що ні… А що в українській геральдиці все можна?.. Одним словом непрофесійність та упралінський совок.

А тим часом в Україні  є пару десятків професійних розробників гербів. Якщо їх поєднати в одній команді то буде толк. До того ж всіх інших треба сертифіекувати та відсікти “тупих малювальників, які не знаються на правилах геральдики. Герби не малюють, а складають. Геральдика допоміжнаі історична дисципліна з багатовіковою історію та матиматичними правилами складання та опису гербів. На  жаль деякі “автори гербів” про це і уяви не мають.

Читаючи склад членів комісії стає зрозумілим, що її більшість, якщо не вся комісія лише приймає участь у засіданнях. Орган на громадських засадах… Один з її членів, а саме голова Українського геральдичного товариства, доктор історичних наук Андрій Гречило про геральдичні комісії на місцях колись сказав мудру річ – “аби тільки не заважали.

Прикро і гірко за стан нашої геральдики та совковий підхід тотального малювання, нефахові кокурси та комісії з випадковими членами без професійних знань та кваліфікації.