«Чарівні барви моєї Батьківщини»

 

 

15 травня 2018 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки живописних робіт заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України, лауреата обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені  Олександра Осмьоркіна Сергія Гавриловича Шаповалова до 75 – річчя з дня народження «Чарівні барви моєї Батьківщини».

 

Яскравим представником української живописної школи, справжнім професіоналом своє справи серед українських митців є Сергій Гаврилович Шаповалов.

Шаповалов Сергій Гаврилович народився 15 травня 1943 року  в  с. Інгуло – Кам’янка Новгородківського району Кіровоградської області.    В 1962 році закінчив Олександрійське педагогічне училище. В 1968 році вступив до Київського державного художнього інституту на живописний факультет, займався в майстернях В. Шаталіна, В. Гуріна та Т.Голембієвської. Темою дипломної роботи обрав композицію «Шахтар». Після закінчення навчання був направлений на роботу в Кіровоградські художньо-виробничі майстерні на посаду живописця.

Член Національної спілки художників України з 1989 року, лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна  у 2006 році в номінації «Національна традиція». Указом Президента України № 919 від 10 жовтня 2008 року  С.Г. Шаповалову присвоєно почесне звання «Заслужений художник України». За високий рівень професійної майстерності, вагомий внесок у розвиток та пропагування образотворчого мистецтва Сергій Гаврилович нагороджений численними відзнаками Міністерства культури України, Національної спілки художників України та департаменту культури Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Свою творчу діяльність С.Г.Шаповалов розпочав у середині 80 -х років минулого століття. Тоді ж відбулася і перша персональна виставка митця. Сергій Гаврилович учасник багатьох міських, обласних, республіканських та міжнародних виставок («Нью-Йорк. Інтер – Експо 2002» (США), «Російський дім» в Берліні (Німеччина, 2003). В 2004 році відбулася персональна виставка художника в м. Гвадалахара (Іспанія). Робота художника «Чумацькі мари» була представлена у 2004 році від Кіровоградської області в м. Москві на «Днях української культури».  Нинішній ювіляр – учасник Всеукраїнської художньої виставки «Мальовнича Україна 2007 рік». У 2010 році в Національному музеї Тараса Шевченка м. Києва було відкрито персональну виставку живопису «Розквітай, Україно!». Роботи Сергія Шаповалова зберігаються в музеях та приватних збірках України, Іспанії, США, Ізраїлю. Значна частина творів митця закуплена Міністерством культури України.

Кіровоградською обласною державною телерадіокомпанією були відзняті короткометражні фільми про життєвий і творчий шлях Сергія Гавриловича Шаповалова: перший фільм демонструвався на каналі УТ -1    у 90-х роках ХХ ст. (автор В. І. Лісняк, режисер Л. Ю. Євдокимова), другий – у 2007 році «В акордах фарб моїх», (автор ідеї –Н. В. Бондаренко, режисер М.К. Горохов). В 2008 році було створено телевізійну авторську програму В.І.Лісняк «Дар Божий» про персональну виставку Сергія Шаповалова  «Польове розмаїття» в Кіровоградському обласному художньому музеї. 2012-го в Кіровоградському обласному художньому музеї було презентовано документальний короткометражний фільм «Творчий портрет художника Сергія Шаповалова» із циклу «Вашим пензлем водила любов » (автор Ольга Репкіна, куратор та режисер Л.І.Френчко). Видавництвом «МАВІК» у 2007 році було видано альбом «Сергей Шаповалов».

ABC_4540.JPG

Досить плідною є співпраця митця з Кіровоградським обласним художнім музеєм, це участь у тематичних виставкових проектах, благодійних аукціонах, пленерах та відкритті персональних виставок: («Степова веселка» до 60-річчя з дня народження (2003), за результатами творчого відрядження в Республіканський Будинок творчості С.Гурзуф (2006), «Польове розмаїття» з нагоди 65 річчя (2008), «Розквітай, Україно!» (2011), «Весна НАДІЇ» до 70 – річчя з дня народження (2015).

В постійно діючій експозиції Кіровоградського обласного художнього музею представлені архітектурні пейзажі С.Г.Шаповалова: «Будинок художника Олександра Осмьоркіна» (1986), «Біля картинної галереї» (1987), «Ковалівка» (1988), «Краєзнавчий музей» (1992), «Рання весна. Будинок Ельворті» (2003).

ABC_4531.JPG

У цьогорічній ювілейній виставці «Чарівні барви моєї Батьківщини» експонується 27 живописних полотен майстра, які виконані в техніці пастозного живопису, що є своєрідною візитною карткою митця.

За словами художника – він експресіоніст, його кредо рух, вихор енергії, полум’я фарб.

Давній товариш та колега, художник Геннадій Гребньов досить влучно зазначив: «Тема квітів поглинула художника. Вона його захопила, заполонила. Здається, вся земна краса зібрана в них, усі кольори тут  і рожевий схід сонця і багрянець його заходу, срібні сльози роси і синь річок, полум’я осені і блакить неба. Яка палітра! Яка широта спектрів, як і сама ніким не розгадана душа митця. Він дитя степового краю. Він його співець, все від крихітних натюрмортів до великих за розмірами та задумом пейзажів-пульсує Любов’ю до рідних безмежних обріїв».

ABC_4538.JPG

Сергій любить працювати на пленері, коли панують свіжі, прозорі  в казкових поєднаннях природні кольори…навіть сам процес творення схожий на театральне дійство, при якому миттєві спалахи емоцій та почуттів широкими мазками лягають на полотно.

З ранньої весни до пізньої осені майстерня художника – це частина буйного степу ромашки, маки, півники, горицвіт, сокирки, звіробій, полин, безсмертники – все дбайливо зібране дружиною і розставлене по вазах, глечиках, горшках. Тут панує особливий дух, тому так часто приходять друзі обговорити творчі плани та новини мистецького життя. Іноді звучить скрипка, та сама яку подарував дядько Петро…»

Живописне полотно «Козацька слава» (1992) одне із картин гоголівської теми  Сергія Шаповалова, яке демонструє можливість нетрадиційного підходу до спадщини Великого українця.

ABC_4537.JPG

На виставці представлено єдиний портрет «Сонячний провулок» (1987). Презентовано емоційні та водночас яскраві натюрморти: «Свято відчуттів» (2002), «На столі» (2007), «Квіти на червоному тлі» (2009), «Акценти весни,» (2011), «Півники на червоному» (2011), «Проліски. Рання весна» (2012), «Золото осені» (2013), «Півонії  на синьому» (2014), Блакитний передзвін» (2015), «Бузок білий» (2017), «Чарівні квіти» (2017), «Бузок білий» (2018), «Пасхальний натюрморт» (2018), «Світлий травень» (2018).

Серед розмаїття «квіткових» натюрмортів почесне місце займають  і архітектурні пейзажі: «Будується храм»(2014), «Біля музею» (2014), «Міський пейзаж» (2014), « Зима в місті» (2014), «Осінь в місті» (2014) «Небесна блакить» (2014), «Вічний поклик» (2014), «Театр Кропивницкого» (2017), «Три берізки» (2017),  «Весняна алея» (2018). Ліричний пейзаж: «Осінь. Осокори» (2010), «На Україні» (2013).

Із приватного архіву художника на виставці представлено: альбоми та каталоги виставок, журнали, фотосвітлини, альбом фотографій  з нагоди   50 – річниці від дня народження Сергія Шаповалова від фотохудожника Василя Гриба.

Команда КОХМ щиро вітає Сергія Гавриловича з ювілеєм та зичить йому міцного здоров’я, творчого натхнення на усіляких гараздів.

 

                                                   Олена Степанок – завідуюча

                                                  відділом науково  – просвітницької роботи

                                                         Кіровоградського обласного художнього музею