Українська трагедія. Кому б стати прем’єр-міністром

Після приголомшливої перемоги на виборах перед Володимиром Зеленським з’явилися утилітарні завдання: перш за все, йому треба вибрати главу уряду. Своє рішення кадрового питання пропонує Станіслав Бєлковський

На нещодавньої прямої лінії з народом президент РФ Володимир Путін згадав українського лідера Володимира Зеленського . Сказав, що, типу, раніше пан Зеленський робив людям смішно, а тепер більше немає. «Це вже не комедія, це трагедія».

Трагедія (як відомо, в буквальному перекладі з грецького – «цапина пісня») дійсно присутня, але у пана Путіна в голові. Він не може ні усвідомити, ні повірити, що:

  • в східнослов’янської країні радянського походження можливі вільні демократичні вибори президента;
  • на цих виборах молодий (41-річний) хлопець виносить в одні ворота великовагового попередника, оснащеного всіма сортами адміністративного ресурсу.

Це і є цапина пісня у виконанні оркестру кремлівського полку.

А ось на / в Україні трагедії немає. Є проблема №1, що стоїть перед новим президентом Зеленським. Це дефіцит контенту.

На виборах він з розгромним рахунком переміг старі еліти, які дістали народ до печінкових кольок. Але ось чітких формулювань на тему «що робити?» Поки в основному не прозвучало. Звідси всі метання і шарахання навроде «готові скасувати економічну блокаду Донбасу – ми пожартували – ні, не зовсім пожартували, але спочатку треба повернути під укроконтроль тамтешню власність» і т. П.

Місія лідера України існує об’єктивно.Вона одночасно ширше і реалістичніше, ніж «кінець війні»: перетворення країни з транзитною пострадянської в стаціонарну європейську

І недавній візит Зе в Париж – Берлін видався милим, але, за великим рахунком, малозмістовним. Треба виконувати Мінські угоди, які за визначенням нездійсненні і залишаються формою фіксації замороженого конфлікту придністровського зразка – ну і?

За словами народного депутата України, співака Михайла Поплавського , президент Зеленський бачить свою історичну місію в припиненні війни. Але, поклавши руку на серце, так місія формулюватися не може. Для припинення війни – фізичної і ментальної – потрібна зміна поколінь. 13 000 мертвих тіл, що лежать між усіма сторонами конфлікту, не воскреснуть, які переговори не проводь.

Місія лідера України існує об’єктивно. Вона одночасно ширше і реалістичніше, ніж «кінець війні»: перетворення країни з транзитною пострадянської в стаціонарну європейську. П’яти років одного президентського терміну – майже достатньо. І Віктор Ющенко після «помаранчевої революції», і Петро Порошенко після «революції гідності» могли б це зробити. Але вони лише спочатку для порядку поплескали ангеловатимі крилами, а потім скотилися в традиційне пострадянський: тотальна корупція, де-факто влада великого капіталу, президентське крісло – джерело збагачення, політичні бої – без правил.

Дім уряду.Київ, УкраїнаФото: Avaness / Wikipedia

Тепер весь шанс – у пана Зеленського.

Програма європеїзації проста і конкретна, як інструкція із застосування градусника. Серед її пунктів – різноформатних і разнопорядкових, але доповнює один одного до цілого:

  • повна імплементація парламентської республіки, де президент – не більше ніж символ держави і вищий політичний арбітр; парламентсько-президентський гібрид повинен відвалитися разом з транзитної епохою;
  • відсторонення від влади великого бізнесу; пострадянський олігарх так влаштований, що він може тільки брати у країни / держави, інший modus operandi йому недоступний; якщо ж такий суб’єкт раптом впадає в формальну благодійність, значить, він вже знає, як йому добровільні давання компенсують в багаторазовому розмірі за рахунок бюджетів всіх рівнів;
  • повне відсторонення держави / влади від релігійних справ;
  • ліквідація державних монстрів типу «Нафтогазу України»;
  • легалізація легких наркотиків і ЛГБТ-спілок

і мн. ін., з підручників і поверх них.

Ліричний відступ розміром в один абзац. Всі (з поправкою на РФ) ці пункти були присутні в президентській програмі Ксенії А. Собчак (2017-18 рр.). Ми, звичайно, розуміли всю їх перпендикулярність сьогоднішньої Росії, але не могли відмовити собі в задоволенні оголосити весь список в ефірах федеральних телеканалів – що і було зроблено.

І важливий ще для України питання. Ким і як буде формуватися уряд країни після дострокових парламентських виборів 21 липня 2019 року.

Тут хороший був би радикальний хід, який різко підвищить курс акцій і України, і її президента. Главою кабінету міністрів може стати потужний іноземець, який має до України саме серйозне ставлення. Приватне і історичне.

Будувати Європу складніше, ніж зависнути в проміжному минулому, списуючи все на нескінченну війну

Перша ідея, яка приходить вашому автору в голову, – Христя Фріланд (Chrystia Freeland). Колись ця прекрасна канадська дама була журналістом і, серед іншого, шефом московського бюро Financial Times. І в ті часи називалася трохи по-іншому: Крісті Фріланд, Christy. Але потім – виразно згадала про свої 50% української крові (по матері). І затіяла програму культивування в собі української ідентичності. Чоловік її – племінний британець. І в їх спільних дітей українства рівно чверть. Але носять вони строго українські імена: Галина, Наталка, Іван.

Далі Христя пішла з великої журналістики в велику політику. І до 2017 року доросла – ексель-моксель – до міністра закордонних справ цілої Канади. Країни G7, розумієш.

Ось якщо пані Фріланд буде формувати кабінет, чи багато буде бажаючих сказати, що це уряд, як завжди, створюється під великий розпил / дерибан? А чи зможуть в такому кабінеті окопатися рутинні нікчеми? Не кажучи вже про те, що прем’єр-міністр, який переїхав з канадського МЗС, навряд чи стане комплексувати перед політиками системи «Путін» і ін. І ставити національний курс в залежність від коливань кремлівських мізинців.

Думаю, як говорив сам Зеленський своєму супернику. Перед дебатами на стадіоні.

«Серед ідіотства, суєти, наклепів поет одіозний, часом смішний – поки не вимагає поета до священної жертви Стадіон» (с).

Будувати Європу складніше, ніж зависнути в проміжному минулому, списуючи все на нескінченну війну. Зате приз виправдовує складність. Як завжди і буває в таких справах.