Під Кропивницьким 200 шахтарів під загрозою скорочення

Чому переміг Зеленський: шість рівнів перемоги

20/08/2019 admin 0

Після президентських виборів з’явилося чимало пояснень, запропонованих як прихильниками переможців, так і прихильниками переможених. Всі ці пояснення, попри різноманітність і несумісність, мають спільну ваду: спрощення. […]

В разі продовження процесу процедури по скороченню штату фахівців, Незалежна профспілка обіцяє проведення мітингів та протестів.

Східний гірничо-збагачувальний комбінат — це державне, єдине в Україні підприємство, яке забезпечує видобуток природного урану і виробництво його оксидного концентрату. Один із його виробничих майданчиків розташовується в Кропивницькому районі (с. Неопалимівка).

Підприємство забезпечує до 40% потреб в урані українських атомних станцій. “СхідГЗК” виробляє також сірчану кислоту, продукцію машинобудування, приладобудування, гірничошахтне устаткування, різноманітний асортимент виробів для атомних станцій й інших напрямків виробництва. Комбінат надає транспортні послуги (авто- і залізничні), ремонтно-будівельні, науково-дослідні і конструкторські розробки, послуги зв’язку тощо.

На офіційному сайті підприємства зазначається, що високопрофесійний колектив ставить перед собою стратегічну мету – стовідсоткове забезпечення потреб вітчизняної ядерної енергетики в урановій сировині. Щоправда, останнім часом, виникла ситуація, яка загрожує масовому скороченню фахових працівників. Останні не отримували жодних преміальних вже протягом останніх семи місяців.

Власне на нещодавньому засіданні комісії з переважного права й розглядалася ініціатива генерального директора Сорокіна О.Г. щодо скорочення 200 робітників з ліквідацією двох дільниць. Відповідний наказ мотивується невиконанням поставленого плану роботи, втім розрахунки, від яких відштовхується гендиректор так і не були оприлюднені. Цікаво те, що за 2018 рік план був виконаний майже в повному обсязі.

Зважаючи на такий масштабний ризик скорочення і не до кінця зрозуміле обгрунтування наказу, контроль над ситуацією взяв голова Незалежної профспілки гірників України «Інгульська шахта ДП «Східний гірничозбагачувальний комбінат» Дмитро Бондарєв. Він звернувся із письмовим запитом на ім’я генерального директора Сорокіна О.Г з вимогою роз’яснити доцільність скорочення 200 робітників підприємства. Ним навіть було направлено позов до суду.

Але розрахунки досі тримаються в секреті.

На цьому чоловік не зупинився й звернувся з листами до Голови Адміністрації Президента України, прем’єр-міністра, міністра енергетики та вугільної промисловості, голови СБУ.

«Підприємство потребує значної модернізації, яку ніхто не проводив вже близько десяти років. Люди змушені працювати в складних умовах. Новітньої сучасної техніки в нас немає, а тому 500 працівників працюють безпосередньо під землею. Можливе скорочення означатиме звільнення 150 осіб із цих 500. Навряд чи це призведе до позитивних результатів», – розповідає голова незалежної профспілки Дмитро Бондарєв.

Під скорочення підпадає категорія підземних гірничих робітників на бурінні свердловини (50%) та підземні прохідники (69%). 80% складають працівники, які входять до Незалежної профспілки.

В той же час, у наказі генерального директора йдеться про діяльність у 2019 році «СхідГЗК» в умовах жорстких обмежень дохідної частини підприємства. Існуючий рівень собівартості уранового концентрату через зменешення ціни його реалізації унеможливлює ефективну діяльність уранового виробництва. Тому пропонується здійснити заходи з підвищення ефективності уранового виробництва за рахунок обмеження відпрацювання нерентабельних родовищ та призупинки використання низько ефективних технологій виробництва. Крім того, виробничою програмою Інгульської шахти на 2019 рік передбачено зменшення загального обсягу видобутку уранової руди в порівнянні з 2018 роком на 26%.

Отже, керівництво «СхідГЗК» для того, аби вийти із проблемної ситуації, вирішило обійтися «малою кров’ю», банально скоротивши об’єми виробництва та штат працівників. Це, в свою чергу, може загрожувати зменшенням загального видобутку руди ДП «СхідГЗК» і як наслідок – вивільненням персоналу Інгульської шахти й ліквідації даного підрозділу в 2020 році. Голова Незалежної профспілки Дмитро Бондарєв стверджує, що такі заходи призведуть до знищення уранової галузі в Україні загалом, яка є важливим гвинтиком у здобутті енергетичної незалежності держави. В іншому випадку Україна буде змушена купувати уран в РФ, чим поставить себе в залежність до умов країни-агресора.

Переважна більшість робітників «СхідГЗК» вважають ініціативу скорочення несправедливою, взагалі неприпустимою і такою, що зашкодить розвитку підприємства. Адже замість того, щоб покращувати умови праці й модернізувати обладнання на шахтах (що сприятиме підвищенню продуктивності), керівництво гірничо-збагачувального комбінату вирішує провести масштабне скорочення працівників Інгульської шахти.

Деякі працівники вбачають в цьому інші приховані мотиви, а саме цілеспрямоване бажання ліквідувати підприємство як державну структуру, аби в майбутньому певні зацікавлені особи могли здійснити приватизацію.

В разі продовження процесу процедури по скороченню штату фахівців, Незалежна профспілка обіцяє проведення мітингів та протестів.

Зв’язатися із приймальнею генерального директора не вдалося, тому редакція «Прожектора» звернулася за коментарем до відділу зв’язків підприємства із громадськістю і ЗМІ. Як тільки представники керівництва «СхідГЗК» нададуть відповідну інформацію, ми відразу її опублікуємо.

Далі буде…

Оксана Савюк для “Трибуни”