ВІДТВОРИМО СПРАВЖНЮ ІСТОРІЮ МІСТА

Чому переміг Зеленський: шість рівнів перемоги

20/08/2019 admin 0

Після президентських виборів з’явилося чимало пояснень, запропонованих як прихильниками переможців, так і прихильниками переможених. Всі ці пояснення, попри різноманітність і несумісність, мають спільну ваду: спрощення. […]

 

У ці дні на Facebook відбуваються жваві дискусії щодо створення герба м. Кропивницького. Своє бачення одного з головних символів міста пропонують геральдист А. Авдєєв, художники Ф. Полонський, І. Смичек, краєзнавці О. Кизименко, Л. Багацький, працівник художнього музею О. Сікорський. Різні задуми, різне бачення герба.

Так склалося, що справжня історія міста над Інгулом повністю не вивчена – дуже вже закарбувалися у головах кількох поколінь нав’язані дослідниками-монархістами, підхоплені радянськими, вигадки про походження назви від фортеці св. Єлисавети та заснування міста у 1754 році. Першоджерела начисто спростовують хибну теорію, але вони уперто не беруться до уваги консервативними науковцями. Справжній відлік часу від свого заснування місто починає з 1752 року, влада у ньому здійснювалася міським магістратом, заснованим у 1755 році. Приміщення цього органу місцевого самоврядування було розташоване на вулиці Невській (Пашутіна) поряд з Центральним ринком. Там розміщувалися суд, поліція, Духовне правління. Все це разом з усіма документами і архівами згоріло у пожежі 1798 року, коли вогнем була знищена половина міста.

Аж майже через пів-століття адмінприміщення були відновлені у цеглі біля Бульвару (на тому місці тепер стоїть кілька разів перебудована будівля ОДА на площі Героїв майдану). У першому варіанті вона була майже повною копією магістрату, хоча цей орган вже називався міською думою (управою). Ось цю красиву, архітектурно витончену, можна сказати – елегантну споруду та ще цифру “1752” пропонується зробити головними елементами герба. Не так багато у Правобережній Україні міст, які носили Магдебургське право. Звичайно, у символіці герба може бути вплетена фортеця (її з історії не викинеш), але вона не повинна бути домінуючою, театр і, звичайно ж, наш історичний Інгул з Сугоклеєю.
Ініціативна група вже створена, найближчим часом буде оголошено місце збору бажаючих взяти участь у конкурсі на виготовлення ескізів, обрана відповідна комісія. У основі її діяльності – виключно колегіальність і науковий підхід до роботи.

На данном изображении может находиться: небо и на улице
Юрій Матівос
З дня публікації минуло два роки. Група так і не зібралася… Причин декілька: хто в лісі по дрова, позиція нинішньої влади з цього питання безперспективна, для багатьох взагалі і серед ініціаторів теж правила геральдики, щось невідоме і захмарне. Все повинно робитися своєчасно і правильно, але тому і іншому багато перешкод стоїть на заваді.